Reklama

Strona główna

Polski lider branży IT wkracza na rynek obronny

  • Fot. Joe Davila/USAF.
    Fot. Joe Davila/USAF.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała list intencyjny ze spółką Comarch, zajmującą się opracowywaniem i dostarczaniem rozwiązań z branży IT. Porozumienie określa obszary i zakres współpracy, w tym związanej z realizacją projektów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Comarch zamierza utworzyć spółkę, odpowiedzialną za wykonywanie prac dla sektora zbrojeniowego.

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski zwrócił uwagę, że współpraca Grupy ze spółką Comarch i innymi przedsiębiorstwami z branży IT umożliwi dostarczenie armii nowoczesnych rozwiązań w obszarze zarządzania informacją na współczesnym polu walki. Wojciech Dąbrowski podkreślił, że PGZ dąży do budowania produktów z udziałem polskich informatyków, którzy są wysoko oceniani również na rynkach zagranicznych. Zaznaczył przy tym, że na razie PGZ w dziedzinie IT "dopiero raczkuje". 

Współpraca Polskiej Grupy Zbrojeniowej ze spółką Comarch oraz innymi polskimi podmiotami działającymi w branży IT pozwoli na dostarczenie wojsku najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w obszarze zarządzania informacją na współczesnym polu walki

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

List intencyjny wpisuje się w realizację Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na okres od 2015 do 2030 roku. Dokument zakłada rozszerzenie zdolności Grupy do opracowywania produktów w zakresie systemów rozpoznania obrazowego i satelitarnego, systemów obrony powietrznej, wyposażenia dla Marynarki Wojennej czy systemów obrony powietrznej. Współpraca ma także obejmować przygotowanie oferty w zakresie m.in. informatyzacji sił zbrojnych. 

Mamy w Polsce wielu ekspertów w branży informatycznej, którzy są cenieni na całym świecie. To właśnie z ich udziałem chcemy budować nowoczesne rozwiązania dla bezpieczeństwa

prezes PGZ Wojciech Dąbrowski

Zawarcie porozumienia z Comarch ma w założeniu rozszerzyć zdolności PGZ, związane z bezpieczeństwem elektronicznym. Nie ma jednak charakteru na wyłączność, nie narusza też zobowiązań, zawartych do chwili obecnej przez obie strony. Jest to pierwsze tego tyu porozumienie, zawarte przez Polską Grupę Zbrojeniową z przedsiębiorstwem z sektora cywilnego.

Prezes Comarchu profesor Janusz Filipiak zwrócił uwagę, że kooperacja spółki z PGZ pozwoli nie tylko na podniesienie zdolności Sił Zbrojnych przez dostarczanie innowacyjnych rozwiązań, ale też podwyższenie strategicznego poziomu bezpieczeństwa kraju, między innymi z uwagi na zapewnienie niezależności.

Partnerstwo Comarch z Polską Grupą Zbrojeniową to przykład obopólnie korzystnej synergii. Współpraca narodowego championa zbrojeniowego PGZ z Comarch – najbardziej innowacyjną polską firmą IT – daje szanse wspólnego oferowania na bazie doświadczeń i potencjału technologicznego obu partnerów nowoczesnych i narodowych rozwiązań dla polskiej armii, które nie tylko przyczynią się do zwiększenia potencjału bojowego Wojska Polskiego, ale również przez rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego poprawią bezpieczeństwo strategiczne Polski. Polscy inżynierowie rozwijający w Polsce zaawansowane technologicznie systemy to kluczowy element budowy naszej strategicznej pozycji i najlepsza gwarancja niezależności

prezes Comarch profesor Janusz Filipiak

Prezes Filipiak zaznaczył, że widzi pozytywne zmiany w siłach zbrojnych i jest przekonany, że obecne struktury są zdolne do przyjęcia nowych technologii. Zaznaczył, że w latach 90. był bowiem sceptyczny odnośnie współpracy kierowanej przez niego firmy z armią oraz wobec prowadzenia działalności w branży obronnej. - Zmiany są bardzo duże, wiąże duże nadzieje z tym obszarem - podkreślał prof. Filipiak, który planuje utworzenie oddzielnej spółki, odpowiedzialnej za wykonywanie prac dla sektora zbrojeniowego.

Comarch to polska spółka z branży IT, która odnotowała w ubiegłym roku 1 mld zł przychodu. Zatrudnia więcej niż 5000 osób, w 24 państwach. Rozwiązania Comarch były wybierane przez krajowe i zagraniczne podmioty z m.in. sektorów bankowego, administracji publicznej, przemysłowego, czy telekomunikacyjnego, a także przez Komendę Główną Policji, MSW i MSZ.

Comarch proponuje również dla Sił Zbrojnych rozwiązania z zakresu C4ISR (systemów dowodzenia, łączności, komputerowych, kontroli, rozpoznania, nadzoru i wywiadu), w tym system wsparcia dowodzenia C3ISR, który był prezentowany podczas MSPO 2015 i został zintegrowany z bezzałogowymi systemami latającymi Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL). Podczas kieleckiego Salonu demonstrowano również Comarch Security Operations Center – system opracowany z myślą o wzmocnieniu ochrony elementów infrastruktury krytycznej, w tym instalacji należących do sił zbrojnych.

W ofercie spółki znajduje się również Comarch Cyber Security Intelligence – rozwiązanie pozwalające na śledzenie i monitoring treści wrażliwych.

Czytaj więcej: MSPO 2015: Wspólna platforma wsparcia dowodzenia klasy C4ISR Comarch i ITWL

 

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. lsd

    Czy w tytule prezentowanym na głównej stronie nie można napisać że chodzi o comarch, czy musicie naśladować portale brukowe z ich enigmatycznymi tytułami? Ten numer jest znany od lat i już nie działa. Postarajcie się być trochę bardziej profesjonalni, Jeżeli nadal będziecie tak postępować to ludzie przestaną was czytać. Odwiedzam ten portal ponieważ nie jest brukowcem i do tej pory miał profesjonalną formę. Z poważaniem od waszego stałego czytelnika

  2. Gottard

    Czyli dialogi techniczne miedzy leśnymi dziadkami z MON a ptasimi móżdżkami z tzw. branży zbrojeniowej się nasilą. Brawo, o to się rozchodzi

Reklama