Polska zacieśnia współpracę z Izraelem w obszarze cyberbezpiezczeństwa

9 grudnia 2020, 09:08
Naroow centrum cybrbe
Fot. NCBC

Polska rozwija współpracę międzynarodową związaną z cyberbezpieczeństwem podpisując Memorandum of Understanding (MoU) z Izraelem. Państwo to posiada jedne z najbardziej zaawansowanych zdolności w cyberprzestrzeni. Dzięki temu nastąpi wymiana doświadczeń oraz podniesie poziomu umiejętności personelu w obszarze cyberbezpieczeństwa. 

W dniu 8 grudnia 2020 r. Minister Obrony Narodowej RP reprezentowany przez Dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) - gen. bryg. Karola Molendę i gen. bryg. Yariv NIR, Szef Łączności, Szef Sztabu Zarządu J6 i Cyberobrony z Sił Obronnych Izraela  podpisali w trybie online porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

Celem Memorandum of Understanding (MoU) jest nawiązanie współpracy NCBC a Zarządem J6 i Cyberobrony z godnie z obowiązującymi narodowymi regulacjami stron, prawem międzynarodowym oraz na zasadzie równości, wzajemności i wzajemnych korzyści.  Na podstawie porozumienia możliwa będzie realizacja przedsięwzięć w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w szczególności o wymianę informacji, wymianę doświadczeń, grupy robocze, szkolenia i edukację oraz rozmowy w obszarze planowania operacji. Dzięki porozumieniu obie Strony wzmocnią partnerstwo pomiędzy instytucjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem, nastąpi wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk związanych z możliwościami operacyjnymi, a także podniesienie umiejętności personelu w obszarze cyberbezpieczeństwa m.in. w oparciu o wspólne szkolenia.

W związku z pandemią COVID-19, podpisanie dokumentu nastąpiło podczas uroczystości przeprowadzonej online, a dokumenty przekazano attaché wojskowym w celu przekazania ich drugiej Stronie.

Uzgodnienie i podpisanie MoU było możliwe dzięki zaangażowaniu płk Itai BRIN’A, Attaché Wojskowego Izraela w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech oraz płk Andrzeja STANKA, polskiego Attaché Wojskowego w Izraelu.

Jednym z elementów programu Cyber.mil jest współpraca międzynarodowa. NCBC dużo w tym obszarze uwagi poświęciło Amerykanom, organizując wspólne ćwiczenia, ale nawiązanie współpracy z Izraelem jest godne podkreślenia. Jest to państwo, które ma olbrzymie doświadczenie w walce z hakerami, jak również przeprowadzaniu operacji o charakterze ofensywnym.

To nie jedyne takie porozumienie podpisane pomiędzy Izraelem a Polską. W 2019 roku Memorandum Of Understanding w obszarze cyberbezpieczeństwa podpisały pomiędzy NASK  i INCD (Israeli National Cyber Directorate – krajowy zarząd ds. cyberbezpieczeństwa w Izraelu).  Porozumienie przewidywało wymianę doświadczeń i informacji o cyberzagrożeniach,  rozwój kompetencji i wspólne projekty innowacyjne.

AK/Informacja prasowa NCBC

image
Do kupienia w sklepie Defence24.pl
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Jumper
wtorek, 15 grudnia 2020, 14:13

Mistrzostwo. Zatrudnić Lisa do pilnowania kurnika.

Jozef
czwartek, 10 grudnia 2020, 08:24

Czy nasza historia nas nie nauczyla, ze nie powinnismy wspolpracowac z nieprzyjaznymi nam krajami? Czy Polski rzad i Wojsko Polskie nie przysiegaly, ze beda bronic interesu Polski i narodu polskiego?

sevi
środa, 9 grudnia 2020, 14:52

polecam 10 razy się zastanowić, czy na pewno per saldo wyjdziemy na tym na plusie

kj1981
środa, 9 grudnia 2020, 21:04

Chłopie, oni już o nas wiedzą wszystko, co chcą wiedzieć, więc nie mamy wiele do stracenia, a możemy sporo zyskać - bo jak się uczyć, to od najlepszych.

asd
środa, 9 grudnia 2020, 15:50

Nie ma co się zastanawiać 10 razy, raz styknie jeśli zna się nieco historii i wie co nieco o świecie oraz plemieniu.

itcrowd
środa, 9 grudnia 2020, 14:46

No tak... nasze systemy stana sie jeszcze bardziej otwarte dla Państawa z Bliskiego Wschodu.. a obecnie juz naprawde nie sa dla nich niedstepną ksiegą....

Marek MM
środa, 9 grudnia 2020, 13:03

Ja bym się mocno zastanowił, czy warto z tymi macherami współpracować.

Zenek
środa, 9 grudnia 2020, 21:39

co można stracić, a co zyskać?

Waldek
wtorek, 15 grudnia 2020, 14:00

stracić- wszystko, zyskać-NIC

KAR
środa, 9 grudnia 2020, 14:54

Nie warto, bo mogą mieć wgląd w najbardziej tajne obszary związane z bezpieczeństwem naszego państwa. Poza tym Izrael to państwo nam nieprzyjazne, co już zdążyli nie raz pokazać.

Alfred
środa, 9 grudnia 2020, 16:12

Oni wiedza wszystko o nas od wielu wielu lat

Tweets CyberDefence24