Reklama

Polityka i prawo

Zoom: szyfrowanie rozmów za opłatą

Fot. Edward Jenner/Pexels/Domena publiczna
Fot. Edward Jenner/Pexels/Domena publiczna

Pełne szyfrowanie rozmów wideo w ramach Zoom’a będzie możliwe za opłatą. Wyjątek stanowić będą organizacje pozarządowe (NGO) - informuje serwis Cnet. Bezpłatną usługą szyfrowania połączeń objęci zostaną również aktywiści działający na rzecz praw człowieka i dysydenci polityczni.

Obecnie szyfrowanie końcowe dostępne jest dla rozmów wideo przez aplikacje takie jak komunikator Signal czy FaceTime (aplikacja wbudowana w system iOS Apple'a).

W czasie pandemii koronawirusa popularność oprogramowania Zoom do obsługi wideokonferencji i rozmów grupowych wzrosła wielokrotnie ze względu na przeniesienie pracy do trybu zdalnego oraz łatwość korzystania z tej aplikacji. Jeszcze w marcu media informowały o wykryciu podatności bezpieczeństwa Zooma, które pozwalały m.in. nieproszonym osobom włączać się do udziału w wideokonferencjach i w ten sposób potencjalnie uzyskiwać dostęp do poufnych informacji przekazywanych podczas takich rozmów (np. między współpracownikami).

Obecnie Zoom zapowiedział, że funkcja szyfrowania końcowego wideospotkań w aplikacji, nad którą firma pracuje od pewnego czasu, będzie dostępna jedynie dla użytkowników usługi w wersji premium (z wyjątkami). Z płatnej wersji aplikacji korzystają zarówno firmy, jak i np. instytucje edukacyjne.

Konsultantem ds. bezpieczeństwa i prywatności Zooma jest były dyrektor działu cyberbezpieczeństwa Facebooka Alex Stamos, współpracujący również z Yahoo, z którym firma podjęła współpracę po ujawnieniu jej problemów z zapewnieniem użytkownikom Zooma odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa korzystania z aplikacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama