Reklama

Polityka i prawo

Zmiany w prokuraturze. Są plany utworzenia departamentu ds. cyberprzestępczości

zbigniew ziobro
Autor. Kancelaria Premiera/Flickr/Domena publiczna

W Prokuraturze Krajowej ma powstać Departament ds. cyberprzestępczości – informuje Rzeczpospolita. To zamiar prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Zbiory. To jednak nie koniec zmian. 

Reklama

Dziennik tłumaczy, że planowane zmiany mają wpłynąć na lepsze nadzorowanie i koordynowanie postępowańprzygotowawczych w sprawach dotyczących poważnych cyberprzestępstw oraz czynów zabronionych, dokonanych za pomocą nowoczesnych technologii i systemów komputerowych.

Reklama

Chodzi tu o usprawnienie prac prokuratur regionalnych oraz ich współpracy z innymi podmiotami, w tym utworzonym w ramach policji Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestepczości. 

Czytaj też

Nowy departament

„Planowane jest utworzenie w Prokuraturze Krajowej Departamentu ds. cyberprzestępczości i informatyzacji, który ma zastąpić Biuro ds. Informatyzacji i Analiz, a także przejąć część zadań Departamentu ds. przestępczości gospodarczej” – podaje Rzeczpospolita. 

Reklama

Dziennik ustalił, że do nowej jednostki zostanie przeniesiony dotychczasowy wydział zajmujący się walką z cyberprzestępczością, który działał w ramach Departamentu odpowiedzialnego za przestępstwa gospodarcze. 

Zmiany dotyczące nadzoru

Zmiany mają iść jeszcze dalej. Mowa o modyfikacji przepisów, odnoszących się do sprawowania nadzoru przez Prokuratora Generalnego (obecnie jest nim Zbigniew Ziobro) w ramach postępowania przygotowawczego, dotyczącego cyberprzestępczości. 

Jak informuje „Rz”, dotyczy to również zbierania i analizowania materiałów, tworzenia na ich podstawie „ocen kierunków i dynamiki tej przestępczości oraz kształtowanie praktyki zwalczania cyberprzestępczości na podstawie prowadzonych analiz i badań we właściwości Departamentu”.

Obecnie projekt zmian znajduje się w fazie uzgodnień resortowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama