Reklama

Armia i Służby

Komendant CBŚP: Cyberprzestępcy to nie prymitywni zbóje z kijami bejsbolowymi w ręku

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Lubuska Policja

Przestępczość w obszarze cyber będzie nabierała tylko większego wymiaru. Dlatego jako polska policja musimy stawić jej czoło, więc pomysł utworzenia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest doskonały - podkreślił komendant Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Paweł Półtorzycki. Dodał przy tym, że „nie ma wątpliwości, że kiedy będzie potrzeba, to CBZC będzie jednością z CBŚP”.

Reklama

PAP zapytała komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji o przyszłą współpracę z nowo utworzoną jednostką policji, Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości. "Biuro dopiero się tworzy. Komendantem Biura został mój były zastępca. Bardzo doświadczony policjant inspektor Adam Cieślak. Ale również jego zastępcą został nasz policjant, były zastępca naczelnika zarządu z Katowic" - zaznaczył nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Reklama

"To są wspaniali ludzie, którzy na pracy policyjnej znają się świetnie. Wierzę, że jako świetni menedżerowie dobiorą właściwy skład osobowy. I nie wstydzę się tego powiedzieć, że ta współpraca będzie układała się fantastycznie" - ocenił generał.

Wyzwania związane z cyberprzestępczością

Wskazał, że przestępczość w obszarze cyber - w jego ocenie - będzie nabierała tylko większego wymiaru. "Musimy, jako polska policja stawić jej czoło i pomysł utworzenia Biura jest doskonały. Teraz tylko czas, aby dobrali w Biurze właściwych ekspertów. I tak też się dzieje, bo z CBŚP już parę osób przeszło do CBZC na stanowiska kierownicze. Jestem przekonany, że będą swoje zadania realizować tak samo dobrze jak u nas" - podkreślił.

Reklama

"Zwalczając przestępczość zorganizowaną na pewno będziemy potrzebować wsparcia CBZC, bo ona bardzo często dotyka obszarów cyber. Bez ich fachowej wiedzy, sprzętu, wyszkolenia na pewno sami sobie nie poradzimy. Więc myślę, że przy nie jednej sprawie będziemy musieli iść ramię w ramię, żeby poradzić sobie z wyzwaniami, jakie nas czekają" - powiedział nadinsp. Paweł Półtorzycki.

Czytaj też

Cyberprzestępcy często świetnie wyszkoleni

Przekazał, że przestępcy są bardzo często "świetnie wyszkolonymi ludźmi, wyjątkowo inteligentnymi". "I my też musimy właściwie dobierać kadrę, aby dorównać im kroku. Przestępcy w tej chwili to nie +prymitywni zbóje z kijami bejsbolowymi w ręku+, tylko bardzo często ludzie dobrze wykształceni i doskonale znający zawiłości prawa" - podał.

"Do CBZC przeszli od nas świetni fachowcy posiadający dużą wiedzę, którzy do tej pory zajmowali się cyberprzestępczością. Jestem przekonany, że tam też będą stanowili podporę tego Biura. Nie mam również wątpliwości, że kiedy będzie taka potrzeba to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie jednością z Centralnym Biurem Śledczym Policji" - dodał komendant CBŚP.

Czytaj też

CBZC już działa

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oficjalnie rozpoczęło działalność 12 stycznia tego roku. Ma być odpowiedzią na współczesne wyzwania dla cyberbezpieczeństwa, związane z postępem technologii informatycznych i powszechnością dostępu do nich.

Nowa jednostka policji zajmować się będzie rozpoznawaniem i zwalczaniem przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego, zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw. Służba zwalczania cyberprzestępczości jest kolejnym rodzajem służby obok kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, prewencyjnej, kontrterrorystycznej i wspomagającej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama