Reklama

Polityka i prawo

Zmarł twórca myszy komputerowej

Fot. Wina Hafidh/Pexels/Domena publiczna
Fot. Wina Hafidh/Pexels/Domena publiczna

Zmarł 91-letni William English, jeden z twórców pierwszej myszy komputerowej. Jej innowacyjny prototyp skonstruował już w 1963 toku. Obecnie popularna „myszka” jest podstawowym elementem umożliwiającym obsługę komputera. 

William English urodził się w Kentucky w 1929 roku. Po ukończeniu inżynierskich studiów na wydziale elektrycznym służył w amerykańskiej marynarce wojennej US Navy. Pierwszy model myszy komputerowej English skonstruował w 1963 roku, według pomysłu swojego współpracownika Douga Engelbarta (zmarł w 2013 r.), w ramach projektu badawczego w Stanford Research Institute.

Pierwsza w historii mysz komputerowa została zbudowana w formie drewnianego pudełka z jednym przyciskiem na górnej płaszczyźnie i parą zamocowanych prostopadle względem siebie kółek, których ruch przekładał się na pionowe i poziome przemieszczanie kursora po ekranie komputera.

„Pracowaliśmy nad edytowaniem tekstów w komputerach. Naszym celem było stworzenie urządzenia umożliwiającego wybieranie z ekranu liter i słów” – opowiadał English w wywiadzie udzielonym Muzeum Historii Komputerów w 1999 roku.

W ramach tych prac English i Engelbart poprosili grupę użytkowników o wypróbowanie kilku różnych urządzeń umożliwiających wskazywanie obiektów na ekranie – poza prototypem myszy były to m.in. joystick czy pióro świetlne. Większość uznała korzystanie z myszy za najwygodniejsze.

Wyniki swoich badań obaj wynalazcy zawarli w raporcie, który przez kilka lat nikogo nie zainteresował. Dopiero w 1968 roku mysz komputerowa została pokazana publicznie, jednak wynalazek Engelbarta i Englisha upowszechnił się dopiero blisko dwie dekady później wraz z rozwojem rynku komputerów osobistych.

Żaden z wynalazców nie był w stanie przypomnieć sobie okoliczności stworzenia nazwy nowego sprzętu. „W pierwszym raporcie musieliśmy to jakoś nazwać, a nazwa >brązowe pudełko z guzikiem< była do niczego. Potrzebna była jakaś krótka i oczywista nazwa” – wspominał English. Stanęło na myszy.

Żaden z wynalazców nie wzbogacił się dzięki skonstruowaniu myszy. Wprawdzie opatentowali swój wynalazek, ale patent wygasł w 1987 roku, zanim rynek komputerów osobistych (i myszy) rozwinął się na dobre.

Źródło:PAP

Komentarze