Reklama

Polityka i prawo

Ziobro o ataku hakerskim na Dworczyka: wysoko cenię działanie polskich służb

Fot. Kancelaria Premiera/Flickr/Domena publiczna
Fot. Kancelaria Premiera/Flickr/Domena publiczna

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy cyberataku na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka, podkreślił, że „wysoko ceni działanie polskich służb”. Jak dodał, o tym, czy w tym przypadku doszło do jakichś nieprawidłowości i czy są powody do stawiania zarzutów, być może rozstrzygnie już postępowanie. 

Na środowym briefingu Ziobro został zapytany, czy w sprawie włamania na skrzynkę mailową szefa KPRM toczy się śledztwo. Minister odparł, że na razie nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Nie jestem w stanie, mimo, że jestem Prokuratorem Generalnym, mieć wiedzy na temat każdego z toczących się w Polsce postępowań - powiedział.

Podkreślał przy tym, że ataki hakerskie na konta polityków zdarzają się na całym świecie. Najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie temat ataków hakerskich na konta polityków, wkraczanie w obszar działania polityki państwa dysponującego najlepszymi służbami też było możliwe - powiedział Ziobro.

Jak przekonywał, gdy mamy do czynienia z przestępcami najwyższej klasy - a tacy pracują zazwyczaj dla wywiadów obcych mocarstw, możemy spodziewać się, że ochrona nie zawsze będzie skuteczna. Ja wysoko cenię działanie polskich służb. O tym, czy w tym wypadku doszło do jakichś nieprawidłowości oraz czy są powody do stawiania komuś zarzutów, rozstrzygać będzie być może toczące się postępowanie. Proszę nie oczekiwać, żebym w tej chwili - uprzedzając te czynności - wydawał wyrok - powiedział minister.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w nocy w oświadczeniu poinformował o hakerskim ataku na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. Jak dodał, o fakcie poinformowane zostały służby.

Podkreślił jednocześnie, że w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny. Informuję również, że oświadczenie, które zostało opublikowane w mediach społecznościowych na koncie mojej żony jest sfabrykowane i zawiera nieprawdziwe treści” - dodał minister.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama