Reklama

Polityka i prawo

Zełenski bohaterem rosyjskiego mema. „Otwarty antysemityzm”

zełenski
Autor. President Of Ukraine/Flickr/Domena publiczna

Po Twitterze krąży grafika z wizerunkiem prezydenta Zełenskiego, przedstawiająca go jako Żyda i sprawcę świadomego ataku rakietowego na Przewodów. Pomimo zgłaszania materiału przez użytkowników, platforma Elona Muska nic z tym nie robi. 

Reklama

Na Twitterze pojawiła się grafika ilustrująca prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego, który na tablicy szkolnej (prawdopodobnie w ramach kary) pisze jedną sentencję: „I will not fire missiles towards Poland anymore” (tłum. „Nie będę już wystrzeliwał rakiet w stronę Polski”). 

Reklama

To nawiązanie do tragicznego incydentu w Przewodowie (zginęły 2 osoby), kiedy to rakieta systemu S-300, służąca Ukrainie do obrony jej nieba, miała spaść na terytorium naszego kraju. Zdaniem Kremla sytuacja jest „efektem celowego działania sił Zełenskiego”.

Warto podkreślić, że postać prezydenta została ukazana w sposób karykaturalny. Szczególnie rzuca się w oczy nos – jego anatomia ma nawiązywać do Żydów (tzw. orli nos) – oraz „skwaszona” mina. 

Reklama

Czytaj też

Grafika krąży po platformie Muska

Grafika jest szeroko udostępniana na Twitterze. Publikują ją m.in. rosyjscy dyplomaci (poniżej przykład wpisu rosyjskiej ambasady Wielkiej Brytanii).

ambasada Rosji UK
Autor. Twitter

Użytkownicy zgłaszają tego typu wpisy do administracji serwisu, lecz jak dotąd bezskutecznie – wskazuje „The Intercept”. 

W momencie pisania tego tekstu tweety wciąż są widoczne. Czyli tak teraz będzie wygląda platforma Elona Muska? Przypomnijmy, że zanim miliarder wykupił Twittera wpisy, które nosiły w sobie znamiona rasizmu były automatycznie usuwane tak, aby nie można było ich dalej udostępniać i - tym samym - zwiększać zasięgów. 

Czytaj też

„Elon, zrób ankietę”

Dla ekspertów analizujących przestrzeń mediów społecznościowych grafika przedstawiająca Wołodymyra Zełenskiego z „żydowskim nosem” to przejaw „otwartego antysemityzmu”, używanego w ramach wojny informacyjnej. Mówi o tym chociażby Joan Donovan, współautorka książki „Wojny memów”.

Autor. Twitter

Z kolei Eliot Higgins, założyciel Bellingcat zapytał retorycznie, czy Musk zgadza się z państwowymi kontami na platformie, które posługują się antysemickimi wpisami. Zasugerował, aby miliarder utworzył w ramach swojego profilu ankietę na ten temat (nowy właściciel Twittera lubi sięgać po ankiety na platformie).

belingcat
Autor. Twitter

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama