Reklama

Armia i Służby

Współpracował z propagandystą Putina. Liczył na rosyjski paszport

sbu
Zdjęcie z operacji SBU.
Fot. SBU/ssu.gov.ua

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali mężczyznę współpracującego z aparatem propagandowym Kremla. Śledztwo wykazało, że rozpowszechniał dezinformację na temat sytuacji wewnętrznej w Ukrainie i dyskredytował siły Zełenskiego. 

Taki stan rzeczy potwierdzają m.in. wpisy zatrzymanego na „zakazanej platformie VKontakte”, dotyczące rzekomego pogarszania się sytuacji społeczno-politycznej w zachodniej Ukrainie jako efekcie wojny z Rosją.

Ponadto, zatrzymany propagował kłamstwa na temat działalności władz państwowych, ukraińskiej armii i organizacji ochotniczych - podaje SBU.

Czytaj też

Kontakty z propagandystą Putina

Te nieprawdziwe doniesienia trafiały do rosyjskiego propagandysty Sołowjowa. Mężczyzna miał z nim bezpośredni kontakt. 

„Owocem” ich znajomości było pojawianie się w rosyjskich programach (np. talk-show) na kanale „Rossija 1” fake newsów odnoszących się do sytuacji wewnętrznej w Ukrainie. 

W zamian za współpracę zatrzymany liczył na otrzymanie rosyjskiego obywatelstwa i możliwość zamieszkania w okolicach Moskwy

Czytaj też

Po inwazji fala wpisów

Śledztwo wykazało, że sprawcą okazał się być mieszkaniec obwodu czerniowieckiego, który z zawodu jest prawnikiem. Po inwazji publikował w mediach społecznościowych wpisy, nawołujące do wsparcia okupantów i usprawiedliwiające ich zbrodnie wojenne

W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania mężczyzny funkcjonariusze SBU znaleźli sprzęt komputerowy i telefony komórkowe, na których znajdowały się dowody jego współpracy z Rosjanami.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze