Polityka i prawo

Zegar tyka dla TikToka. Termin sprzedaży mija za 4 dni

fot. pikist.com / domena publiczna
fot. pikist.com / domena publiczna

Prezydent USA Donald Trump nie wydłuży terminu na wykup TikToka, który upływa za cztery dni - informują w piątek media. Jeśli platforma nie zostanie przejęta przez amerykański podmiot do 15 września, grozi jej blokada na terytorium całych Stanów Zjednoczonych.

"Albo zamkniemy TikToka w kraju z przyczyn związanych z bezpieczeństwem, albo zostanie on sprzedany" - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Trump. "Nie wydłużam ostatecznych terminów. Nie. To 15 września. Nie będzie przedłużenia terminu (wykupu - PAP) TikToka" - oświadczył.

Media informują, że oferty wykupu TikToka od chińskiej firmy ByteDance złożyły obecnie dwa amerykańskie podmioty - koncern Microsoft oraz Grupa Oracle. Problemem pozostaje kwestia konfliktu interesów pomiędzy rządami USA i ChRL, który może zdecydować o niepowodzeniu transakcji - ocenia w piątek serwis Ars Technica.

W pierwszych dniach sierpnia Donald Trump stwierdził, że TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA z powodu możliwego wykorzystania danych gromadzonych przez tę aplikację przez władze Chin, m.in. do celów wywiadowczych i dezinformacji w USA. Podpisane przez Trumpa 14 sierpnia rozporządzenie wykonawcze wstecznie unieważniło przejęcie w 2017 roku amerykańskiej aplikacji Musical.ly, z której wyewoluował TikTok, przez chińskie ByteDance. Amerykański prezydent posiada uprawnienia, które zezwalają mu na blokowanie przejęć amerykańskich firm przez podmioty zagraniczne ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego - zwraca uwagę Ars Technica i odnotowuje, że według niektórych ekspertów powód ten jest wystarczającą podstawą prawną dla zablokowania TikToka w USA.

ByteDance według mediów miało być gotowe do wyboru oferenta, któremu odsprzeda TikToka, kiedy w końcu sierpnia rząd w Pekinie ogłosił nowelizację prawa utrudniającą sprzedaż chińskich technologii, oprogramowania i start-upów, które wykorzystują w swojej działalności algorytmy sztucznej inteligencji. Obejmuje to TikToka, który na swojej platformie wykorzystuje bardzo zaawansowane algorytmy proponowania treści.

Według serwisu Ars Technica jeśli nie uda się rozwiązać konfliktu interesów pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, sprzedaż TikToka amerykańskiemu podmiotowi może okazać się niemożliwa. Wówczas ByteDance będzie najprawdopodobniej zmuszone wygasić swoją działalność w USA.

Serwis zwraca jednak uwagę, że nie jest jasne, kiedy decyzja o blokadzie TikToka miałaby wejść w życie. Trump w rozmowie z dziennikarzami mówił, iż transakcja sprzedaży aplikacji musi zostać zrealizowana do 15 września. Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie może jednak najwcześniej pojawić się pięć dni później, a kolejne, ostatecznie delegalizujące działalność platformy w USA, nawet w połowie listopada. Terminy te, jak zauważa Ars Technica, mogą ulec zmianie ze względu na możliwe zaskarżenie decyzji amerykańskiej administracji przez chiński start-up, do którego TikTok należy.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także