Reklama

Polityka i prawo

Zaledwie połowa Europejczyków jest świadoma cyberzagrożeń

fot. Ovid Burke / pexels
fot. Ovid Burke / pexels

Zaledwie 52 proc. mieszkańców UE ma świadomość zagrożeń, związanych z cyberprzestępczością. Tylko 59 proc. z nich uważa, że jest w stanie skutecznie się obronić przed atakami w sieci – wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej.

Według raportu KE już co drugi mieszkaniec UE posiada wiedzę dotyczącą cyberprzestępczości. Świadomość zagrożeń rośnie – w 2017 r. o cyberatakach słyszało mniej, bo 46 proc. Europejczyków. Razem z wiedzą wzrosło też poczucie zagrożenia - już tylko 59 proc. mieszkańców wierzy, że będą potrafili sami ustrzec się przed przestępczością w sieci, podczas gdy jeszcze trzy lata temu było o tym przekonanych 71 proc. ankietowanych.

Większość osób najbardziej obawia się nieuprawnionego wykorzystania ich danych personalnych np. w celu dokonania oszustwa. 67 proc. obawia się oszustw bankowych, np. tego, że ktoś wykradnie dane ich karty płatniczej lub dostanie się na ich konto bankowe. 66 proc. boi się zawirusowania komputera oraz tego, że zostaną wylogowani z systemu i będą musieli zapłacić okup za odzyskanie swoich danych; również 66 proc. obawia się kradzieży tożsamości.

Jak wynika z raportu, 55 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z cyberprzestępczością. Siedmiu na 10 respondentów w Polsce obawia się, że ktoś wykradnie ich dane bankowe, 75 proc. tego, że ktoś się pod nich podszyje, 68 proc. deklaruje obawy, że przypadkowo natrafi w sieci na nielegalne treści np. filmy pornograficzne z udziałem dzieci albo materiały promujące ekstremizm religijny albo rasizm.

Co trzecia pytana osoba przyznała, że w ciągu ostatnich trzech lat padła ofiarą cyberprzestępczości i np. otrzymywała niechciane maile lub telefony z prośbami o podanie swoich danych. 8 proc. miało problem z zainfekowanym komputerem, 11 proc. przyznało, że ktoś przejął ich konto mailowe lub profil w mediach społecznościowych.

Zniechęca to konsumentów do korzystania w usług online, np. 10 proc. respondentów przyznało, że niechętnie robi zakupy w sieci.

"Walka z cyberprzestępczością to jeden z kroków w kierunku budowania UE chroniącej obywateli. Cyberprzestępcy nie znają granic. Dlatego będziemy wspierać współpracę unijnych organów ścigania zwalczającyh ten proceder” – powiedział w środę w KE komisarz UE ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas.

Według unijnych urzędników ochrona obywateli UE w sieci jest jednym z priorytetów Komisji. UE walczy z cyberprzestępczością wprowadzając m.in. surowe przepisy odnośnie płatności online i wzmacniając współpracę międzynarodową w walce z cyberprzestępcami. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama