Reklama

Polityka i prawo

Z liceum przez WAT do cyberwojska. MON zachęca uczniów

Fot. MON
Fot. MON

Ministerstwo Obrony Narodowej stopniowo uruchamia Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne w Warszawie, które ma kształcić kadry dla cyberwojska. Od wtorku placówka ma dyrektora. – Zależy nam na tym, żeby absolwenci liceum trafili do Wojskowej Akademii Technicznej a następnie do wojsk obrony cyberprzestrzeni – powiedział przy tej okazji szef MON Mariusz Błaszczak.

Utworzenie liceum, które będzie działać przy Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie, minister obrony zapowiedział w lutym, gdy powołał pełnomocnika ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Szkoła ma rozpocząć działalność z początkiem września 2019 r. We wtorek Błaszczak wręczył nominację pierwszemu dyrektorowi placówki. Została nim Ewa Kacprzyk, nauczycielka z 20-letnim stażem, do tej pory dyrektorka Zespołu Szkół nr 59 w Warszawie, który współpracował z WAT.

Błaszczak podkreślił, że zależy mu na tym, żeby wojska obrony cyberprzestrzeni były liczniejsze. – W związku z tym dziś rozpoczynamy tworzenie fundamentów rozwoju wojsk obrony cyberprzestrzeni poprzez stworzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego – powiedział minister.

MON podkreśla, że w szkole nauczać będą specjaliści z WAT oraz Narodowego Centrum Obrony Cyberprzestrzeni. – Zachęcam rodziców dzieci, które skończyły w tym roku gimnazjum lub 8. klasę szkoły podstawowej, żeby zainteresowali się ofertą Ministerstwa Obrony Narodowej i zdecydowali o skierowaniu swoich dzieci do Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego, które już 1 września rozpocznie swoją działalność – apelował Błaszczak.

Zależy nam na tym, żeby absolwenci liceum trafili do Wojskowej Akademii Technicznej a następnie do wojsk obrony cyberprzestrzeni. Zależy nam na tym, żeby powstał system edukacyjny, który będzie przygotowywał najlepszych z najlepszych.

szef MON Mariusz Błaszczak

MON zapowiada, że w liceum realizowany będzie rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować absolwentów, do ubiegania się o przyjęcie na kierunki informatyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo na WAT.

Pierwszym językiem obcym, nauczanym w zwiększonej liczbie godzin, będzie angielski, natomiast drugim – niemiecki. W szkole prowadzone będą także zajęcia z edukacji wojskowej, a zajęcia z wychowania fizycznego będą odbywały się w zwiększonym wymiarze godzin.

Uczniowie mogą liczyć na bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i opiekę lekarską. Resort zapowiada, że podopieczni szkoły będą mieli obowiązek chodzić w mundurach, które także otrzymają za darmo.

Więcej na temat rekrutacji do liceum informatycznego przy WAT można przeczytać tutaj:

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama