Reklama

Polityka i prawo

Wybory staną się w pełni bezpieczne. Specjaliści tworzą innowacyjny system

Fot. pjedrzejczyk/Pixabay
Fot. pjedrzejczyk/Pixabay

DARPA pracuje nad wyspecjalizowanym systemem, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wyborów. Został on zaprojektowany w ten sposób, aby był nie tylko odporny na różnorodną działalność hakerów, ale również umożliwiał wyborcom sprawdzenie, czy ich głosy są poprawnie zarejestrowane w systemie.

Przez lata specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa oraz liczni działacze na rzecz rzetelności i uczciwości procesów demokratycznych naciskali na podmioty odpowiedzialne za infrastrukturę wyborczą, aby umacniały powszechne systemy i zabezpieczenia. Celem lobby było stworzenie sytuacji, w której zarówno wyborcy, jak i sami kandydaci będą pewni, że wyniki głosowania nie zostały zmanipulowane.

Obecnie DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) uruchomiła projekt o wartości 10 milionów dolarów, którego celem jest opracowanie, a następnie zbudowanie bezpiecznego systemu głosowania, odpornego na różnorodne ataki hakerskie.

Prototyp systemu ma zostać zaprojektowany przez firmę Galois, która jest długoletnim rządowym wykonawcą w zakresie projektowania bezpiecznych i skutecznych urządzeń oraz sieci. Zgodnie z planami system ma bazować na w pełni otwartym źródle. Dodatkowym celem systemu ma być możliwość weryfikacji wyników wyborczych w ten sposób, aby obywatele nie musieli „ślepo ufać”, że urządzenia lub urzędnicy dostarczyli je poprawnie.  

DARPA planuje publikować kod źródłowy oprogramowania online, aby specjaliści mogli swobodnie badać system i przeprowadzać testy penetracyjne w celu oceny jego bezpieczeństwa. Co więcej, personel DARPA będzie rozwijała współpracę z zespołami uniwersyteckimi w ciągu następnego roku, co ma przyczynić się do rzetelnego sprawdzenia efektywności funkcjonowania nowego systemu. „Uniwersytety dadzą nam więcej informacji” – podkreśla Linton Salmon, kierownik programu w Microsystems Technology Office DARPA.

Projekt Galois nie będzie dostępny w sprzedaży. Jednak stworzone prototypy zostaną udostępnione podmiotom odpowiedzialnym za tworzenie infrastruktury wyborczej, aby w ten sposób mogły swobodnie adoptować swoje urządzenia i rozwiązania do innowacyjnego systemu bez kosztownych opłat licencyjnych. Jak zaznacza Linton Salmon – „Pokażemy metodologię, która może zostać wykorzystana przez innych do zbudowania całkowicie bezpiecznego systemu głosowania”.

Odnosząc się do samego pomysłu stworzenia systemu odpowiedzialnego za kompleksowe bezpieczeństwo wyborów Joe Kiniry, główny naukowiec w Galois, stwierdził – „DARPA szukała wyspecjalizowanego programu, który zagwarantuje bezpieczeństwo urządzeniom wyborczym. Jaki program powinien się na nich znajdować, aby ludzie mogli bezpiecznie oddawać swoje głosy”.

Projekt innowacyjnego systemu wykorzysta potężne zasoby DARPA i doświadczenie jej personelu w zakresie bezpieczeństwa. Jeśli cały proces przebiegnie pomyśle, utworzony system może pomóc w rozwiązaniu palącego problemu dotyczącego uczciwości i rzetelności procesów wyborczych.

Joe Kiniry zaznaczył, że Galois zaprojektuje dwa podstawowe typy maszyn do głosowania. Pierwszym z nich będzie urządzenie przeznaczone stricte do głosowania, wykorzystujące ekran dotykowy jako narzędzie do oddawania głosów. Wybrana przez obywateli opcja będzie przesyłana do systemu, który następnie wydrukuje papierową kartę do głosowania z decyzjami wyborców, aby Ci mogli je zweryfikować przed złożeniem formularzy do maszyny skanowania optycznego. Cały system ma zostać wprowadzony przez Galois jeszcze w tym roku.

Jak tłumaczą specjaliści Galois, system skanowania optycznego wydrukuje pokwitowanie z kryptograficznym oznakowaniem wyboru danego obywatela. Po zakończeniu kampanii wartości kryptograficzne dla wszystkich kart do głosowania zostaną opublikowane na stronie internetowej, za pomocą której wyborcy będą mogli sprawdzić przebieg głosowania. „Ten paragon nie publikuje informacji na temat dokonanego wyboru, ale pozwala zweryfikować czy system dokładnie przekazał wybraną przez obywatela opcję i czy dana decyzja została zatwierdzona jako ostateczna” – wyjaśnia Joe Kiniry.

Drugi system, jaki Galois planuje opracować, to system skanowania optycznego, który ma być odpowiedzialny za odczytywanie informacji naniesionych przez wyborców na specjalne karty do głosowania. Jak informują przedstawiciele Galois, wspomniane rozwiązanie ma zostać wprowadzone w przyszłym roku.

„Naszym celem jest stworzenie sytuacji, w której każdy sprzęt wyborczy będzie odporny na różne rodzaje cyberataków pochodzących ze świata zewnętrznego. Jeśli to się powiedzie, a oprogramowanie okaże się równie skuteczne, to powstanie sytuacja, gdzie hakerzy nie będą wstanie włamać się i… zmienić głosów. Oznaczałoby to również, że osoba, która głosuje, otrzyma gwarancję, że proces jest w pełni zabezpieczony” – stwierdził Linton Salmon.

Joe Fitzpatrick, znany specjalista ds. cyberbezpieczeństwa szkolący ekspertów w zakresie cyberataków, nazywa projekt DARPA „ambitnym celem”, które będzie „świetny, jeśli się powiedzie”. Jak sam wskazuje – „Nie mogę powiedzieć, czy naprawdę projektują nowy system, który jest rzeczywiście odporny na wszystkie te cyberataki. Ale jeśli zaprojektowali coś nowego, co byłoby w stanie zrozumieć i określić złośliwe lub poprawne operacje, to byłoby to niesamowite!”.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama