Reklama

Polityka i prawo

Wybór Prezesa UODO. Kandydaci PiS i KO walczą o stołek

sejm polska posiedzenie sejmu
Sejm RP
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Z siedmiu kandydatów na Prezesa UODO, z czasem zostało czterech, a obecnie jedynie dwóch. Jesteśmy coraz bliżej ostatecznego wyboru a wszystko rozstrzygnie się między osobami zgłoszonymi przez przeciwne obozy polityczne: PiS i KO.

Reklama

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka dowiedzieliśmy się, że kandydatury Konrada Komornickiego (PSL-Trzecia Droga) oraz Andrzeja Rybus-Tołłoczko (Polska 2050) zostały wycofane. Oznaczało to, że w grze o stołek Prezesa UODO pozostają dwa nazwiska: Jakuba Groszkowskiego (PiS) oraz Mirosława Wróblewskiego (KO).

Reklama
Reklama

Zadaniem komisji było zaopiniowanie ich kandydatur. Osoby zaproponowane przez największe ugrupowania polityczne zaprezentowały najważniejsze punkty swojej wizji Urzędu oraz odpowiedziały na pytania uczestników posiedzenia. 

Czytaj też

Niezależność Prezesa UODO

Jakub Groszkowski ukończył m.in. studia prawnicze Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a od 1 listopada 2022 r. pełnił funkcję zastępcy Prezesa UODO. W trakcie swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na niezależność organu, którego kadencja trwa 4-lata. „Nikt nie ma prawa wywierać presji na Prezesa” – stwierdził. 

Przytoczył garść statystyk, w tym liczby dotyczące wydanych decyzji. W 2022 r. miałoby być ich łącznie 2030. „Jeśli społeczeństwo uważałoby, że jest upolityczniony (Prezes UODO – red.), to nie byłoby takich statystyk” – zaznaczył Jakub Groszkowski. 

Jak dodał, w swojej karierze zawodowej nie robił nic, co byłoby podstawą do zarzucania mu upolitycznionego działania. 

Szczegółową wizję kandydata PiS na pracę UODO znajdziecie pod linkiem.

Czytaj też

Kandydat KO: „Nie jestem członkiem partii"

Z kolei Mirosław Wróblewski jest radcą prawnym, zajmującym przez ostatnie 17 lat stanowiska zarządcze w m.in. w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Przed sejmową komisją zadeklarował, że problematyka ochrony praw obywateli, w tym do prywatności i ochrony danych osobowych, jest mu bliska.

W swojej wypowiedzi podkreślił wagę apolitycznego Urzędu. „Nie jestem członkiem partii politycznej” – wskazał kandydat KO na Prezesa UODO. Stwierdził, że UODO ma autorytet wtedy, gdy działa niezależnie i sprawnie, a to nie zależy wyłącznie od postawy samego prezesa.

Jego zdaniem duże znaczenie odgrywa tu środowisko, jakim otacza się szef urzędu. Dużo zależy od jego współpracy z ekspertami oraz umiejętności zatrudniania wysokiej jakości kadry. 

Zapowiedzi zmian w UODO proponowane przez Mirosława Wróblewskiego znajdziecie pod linkiem.

Czytaj też

Głosowanie. Pozytywne zaopiniowanie jednego kandydata

Zwieńczeniem posiedzenia komisji było głosowanie nad kandydatami. Posłowie i posłanki pozytywnie zaopiniowali kandydaturę Mirosława Wróblewskiego na Prezesa UODO: 20 głosów za, 9 przeciwko (głosowało 29 posłów). 

Z kolei kandydatura Jakuba Groszkowskiego została zaopiniowana negatywnie. 

Teraz sprawa trafi pod obrady Sejmu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama