Reklama

Polityka i prawo

Wojna dała impuls. Państwa nordyckie rozwijają cyberobronę

cyber
Autor. Hardik Pandey/pixahive.com/CC0

Państwa nordyckie zadeklarowały się do wzmocnienia współpracy na rzecz podniesienia cyberbezpieczeństwa i cyberobrony regionu. Impulsem do działania była inwazja Rosji na Ukrainę. 

Reklama

Pomysł podjęcia wspólnego wysiłku przez państwa z tej części świata pojawił się po spotkaniu komitetu wykonawczego Rady Nordyckiej w grudniu ubiegłego roku – wskazuje serwis C4isrnet.

Reklama

Wspomniany organ funkcjonuje jako oficjalna, sformalizowana struktura współpracy międzyparlamentarnej między krajami nordyckimi. Została utworzona w 1952 r. i obejmuje Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię, Szwecję, Wyspy Owcze, Grenlandię i Wyspy Alandzkie.

Norwegia przez najbliższe 12 miesięcy będzie sprawowała prezydencję (charakter rotacyjny) w Radzie Nordyckiej. W 2022 r. funkcję tę pełniła Finlandia. 

Reklama
    Reklama

    Zwiększyć zdolności

    Reklama

    Państwa z tego regionu decydowały się na rozwijanie cyberbezpieczeństwa. W związku z tym zlecono realizację specjalnego projektu grupie „Nordic Defence Cooperation". W jej skład wchodzą Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja.

    W dłużej perspektywie inicjatywa ma polegać na m.in. zwiększeniu wymiany danych wywiadowczych między członkami, co w efekcie ma poprawić ich zdolność do obrony przed zagrożeniami, w tym tymi pochodzącymi z cyberprzestrzeni. 

    Reklama
      Reklama

      Wojna w Ukrainie dała impuls

      Reklama

      „Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem są ważniejsze niż kiedykolwiek. W ostatnich latach wzrosła liczba poważnych cyberataków" – powiedział Erkki Tuomioja, przewodniczący Rady Nordyckiej, cytowany przez C4isrnet. 

      Zaznaczył, że wojna w Ukrainie ma bezpośredni wpływ na tą część świata na wielu poziomach i obszarach. Cyberprzestrzeń jest jednym z nich. 

      Reklama

      Serwis przypomina, że kraje nordyckie badają potencjał wspólnej strategii cyberbezpieczeństwa od 2016 roku. Jednak inwazja Rosji na naszego wschodniego sąsiada i w efekcie tego - możliwa destabilizacja regionu - przyspieszyły działania nad jej opracowaniem. To był impuls do podjęcia kolejnych kroków. 

        Razem i osobno

        Kraje skandynawskie chcą ściślej ze sobą współpracować i zacieśnić relacje między ich wojskowymi jednostkami ds. cyberobrony i cyberbezpieczeństwa. Z kolei każde z nich indywidualnie wzmacnia swoje zdolności poprzez inwestycje w ten sektor. 

        Reklama

        Przykładowo, Szwecja zainwestuje dodatkowe 130 mln dol. (budżet wojskowy) na podniesienie możliwości „cyber" w latach 2023-2024. A Finlandia w tym samym czasie planuje podwoić swoje wydatki, które mają wynieść 80 mln dol.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

        Reklama
        Reklama

        Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama