Reklama

Polityka i prawo

Włoski gubernator: Cyberatak w regionie Lacjum to atak terrorystyczny

fot.  Jonathan Bean/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Jonathan Bean/ Unsplash/ Domena publiczna

”Atakiem o charakterze terrorystycznym” nazwał w poniedziałek przewodniczący władz włoskiego regionu Lacjum Nicola Zingaretti cyberatak na oficjalne lokalne strony internetowe i bazy danych, w tym także służby zdrowia i rejestracji szczepień przeciwko Covid-19.

Atak hakerów rozpoczął się w weekend, w wyniku czego sparaliżowana została strona służby zdrowia Lacjum, co uniemożliwiło przyjmowanie zgłoszeń na szczepienia i opóźniło ich wykonywanie z powodu braku dostępu do danych obywateli.

Wszczęto natychmiast śledztwo w tej sprawie. Zaatakowane zostały też bazy danych instytucji regionu.

"Bronimy w tych godzinach naszą wspólnotę przed atakami o charakterze terrorystycznym. Lacjum padło ofiarą kryminalnej ofensywy, najcięższej, do jakiej doszło na terytorium naszego kraju" - oświadczył szef władz regionalnych w Rzymie. Podkreślił, że nie wiadomo, kto za tym stoi.

"Ataki trwają. Sytuacja jest bardzo ciężka i poważna" - przyznał gubernator. Ujawnił, że w nocy z niedzieli na poniedziałek udaremniony został następny cyberatak.

Zingaretti zadeklarował: "Nie będziemy negocjować z tymi, którzy nas atakują".

Media informują, że według pierwszych ustaleń śledczych atak hakerski został przeprowadzony z zagranicy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama