Reklama

Polityka i prawo

Wietnam: dziennikarze skazani za „antypaństwowe” posty na Facebooku

Fot. Sam McGhee/unsplash.com
Fot. Sam McGhee/unsplash.com

Pięciu dziennikarzy zostało skazanych przez wietnamski sąd na kary więzienia; nałożono na nich również 3-letni zakaz pracy - donoszą lokalne media państwowe. Mężczyźni zostali oskarżeni o rozpowszechnianie antypaństwowych treści na Facebooku. 

Jak poinformowała państwowa Wietnamska Agencja Informacyjna (VNA), dziennikarze zostali uznani za winnych „nadużywania demokratycznych praw i wolności w celu naruszenia interesów państwa” - ustalił sąd podczas dwudniowego procesu w południowym mieście Can Tho. 

Dziennikarze założyli na Facebooku serwis informacyjny o tytule Bao Sach (Czysta Gazeta), który zgodnie z aktem oskarżenia cytowanym przez VNA, zawierał treści zniekształcające informacje i zniesławiające rząd.

„Czyny popełnione przez oskarżonych spowodowały również zamieszanie, podejrzenia wśród ludzi” – stwierdził sąd.

Truong Chau Huu Danh, reporter i lider grupy, został skazany na cztery i pół roku więzienia, podczas gdy pozostali oskarżeni otrzymali wyroki od dwóch do trzech lat więzienia. Nie będą też mogli pracować w mediach przez trzy lata po zwolnieniu z więzienia - informuje VNA.

Phil Robertson, zastępca dyrektora Human Rights Watch na Azję, powiedział, że Wietnam nie powinien traktować mediów jak „wrogów państwa”. „Wrzucenie dziennikarzy obywatelskich do więzienia nie powstrzyma ludzi przed narzekaniem lub domaganiem się reform w Wietnamie (...). Rząd powinien uznać, że dziennikarze obywatelscy i niezależne media są sojusznikami dobrych rządów” - skomentował wyrok.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze