Reklama

Polityka i prawo

Wicepremier Ukrainy: W walce z Rosją pomaga nam 300 tys. cyberekspertów

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy
Autor. President.gov.ua/ Wikimedia Commons/ CC BY 4.0

W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

Reklama

Kierujący resortem transformacji cyfrowej polityk powiedział w rozmowie z hiszpańską gazetą "El Periodico de Espana", że liczną grupę współpracowników Ukraina miała na całym świecie jeszcze przed rosyjską inwazją z 24 lutego.

Reklama

Sprecyzował, że w walce o ochronę infrastruktury cybernetycznej Ukrainy i w prowadzeniu kontrataków przeciw Rosji w sieci, Kijów wspierany jest przez specjalistów z wielu państw świata, którzy nie działają jednak w ramach zhierarchizowanej struktury.

Czytaj też

Armia IT Ukrainy

Fedorow wyjaśnił, że "cybernetyczna armia" Ukrainy chroni m.in. jej infrastrukturę informatyczną przed licznymi aktami agresji ze strony Rosji, głównie w formie ataków DDoS. Dodał, że regularne ataki trwają już od 2,5 roku. "Co miesiąc odpieramy kilkaset takich ataków" - powiedział Mychajło Fedorow, zaznaczając, że walka ta możliwa jest dzięki utrzymywaniu się na Ukrainie połączenia internetowego, głównie za sprawą internetu satelitarnego dostarczanego przez firmę SpaceX Elona Muska.

Reklama

Czytaj też

Wicepremier Ukrainy dodał, że dzięki pomocy cyberekspertów, Kijów uruchomił też usługi pozwalające na szybkie przekazywanie zasiłków i wypłat mieszkańcom ogarniętych wojną terenów, a także wystawianie niektórych dokumentów urzędowych, m.in. paszportów, oraz dokumentację zniszczeń wojennych.

O stworzeniu armii IT Ukrainy jako „sił internetowych”, których zadaniem będzie m.in. informowanie rosyjskich obywateli o rzeczywistej sytuacji na wojnie pisaliśmy na początku marca br. - zaraz kiedy te siły się tworzyły. Każdy może zaangażować się w ich działanie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama