Reklama

Polityka i prawo

Węgry: media społecznościowe naruszają normy demokratyczne

Fot. Andrei Lacatusu/dri.es/CC 4.0
Fot. Andrei Lacatusu/dri.es/CC 4.0

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga zarzuciła w poniedziałek mediom społecznościowym, że naruszają „podstawowe demokratyczne normy prawne”, ograniczając dostęp do profilów ze względów politycznych.

Varga napisała w poście na Facebooku, że chodzi jej o tzw. shadowban, gdy „media społecznościowe potajemnie ograniczają w celach politycznych widoczność profili użytkowników”. „Firmy technologiczne łamią w ten sposób wszystkie podstawowe demokratyczne normy prawne, które stanowią fundament kultury zachodniej” – oświadczyła.

Według węgierskiej minister „także Facebook ogranicza chrześcijańskie, konserwatywne i prawicowe opinie w taki sposób, że zmniejsza ich dostępność”. Jak zapewniła, ma w tej dziedzinie „osobiste doświadczenia”.

Varga oznajmiła, że kwestia ta powinna zostać uregulowana na szczeblu Unii Europejskiej, ale „ze względu na systematyczne naruszenia możemy być zmuszeni zareagować szybciej”. Nie podała szczegółów.

Facebook jest serwisem, z którego intensywnie korzystają takie postaci węgierskiej polityki jak premier Viktor Orban, minister Varga czy szef dyplomacji Peter Szijjarto. Profil Orbana obserwuje ponad milion osób, a profil Szijjarto ponad 200 tys.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama