Reklama

Polityka i prawo

Walka ze spoofingiem i smishingiem. „Projekt wymaga dalszych prac i zmian”

Rząd chce walczyć ze spoofingiem i smishingiem
Rząd chce walczyć ze spoofingiem i smishingiem
Autor. Hal Gatewood/ Unsplash/ Domena publiczna

W projekcie ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej zawarto regulacje, które mają umożliwić walkę ze spoofingiem oraz smishingiem. Zapisy mają zobowiązywać operatorów do wdrożenia nowoczesnych zabezpieczeń. „Projekt ten wymaga jednak dalszych prac i zmian” – ocenił Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Reklama

Na początku br. w Polsce miała miejsce duża kampania spoofingowa, a celem cyberprzestępców były m.in. osoby z życia publicznego, które otrzymywały telefony z np. pogróżkami czy z informacjami, które miały wywołać u nich strach lub panikę.

Reklama

Jako pierwsi pisaliśmy w połowie czerwca br., że pojawił się projekt ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, który ma w końcu rozprawić się z przestępcami, stosującymi specjalne bramki internetowe VoIP. Dzięki temu podszywali się oni pod numer zaufanych instytucji czy osób publicznych i dzwonili z rzekomo prawdziwego numeru.

„W ten sposób próbowali nakłonić odbiorców do niekorzystnego działania czy w niektórych przypadkach nawet próbowali zastraszyć” – pisano w uzasadnieniu projektu.

Reklama

Czytaj też

Zobowiązania dla operatorów

Walka ze spoofingiem i smishingiem miałaby być skuteczna dzięki nowym zobowiązaniom, jakie zakłada projekt wobec operatorów.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji ocenił, że „szkody z tytułu nadużyć ponoszą zarówno abonenci, jak i przedsiębiorcy telekomunikacyjni”.

„Rząd przedstawił projekt ustawy, który w założeniu ma pozwolić na skuteczną walkę z tymi nadużyciami. Projekt ten wymaga jednak dalszych prac i zmian. Implementacja proponowanych rozwiązań będzie wiązała się bowiem ze znacznym wysiłkiem organizacyjnym oraz wielomilionowymi kosztami dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych” – stwierdził.

Zdaniem Dulki, ściganie sprawców tego typu przestępstw to „zadanie dla organów państwa”, a operatorzy powinni móc wdrożyć narzędzia, które zabezpieczą abonentów.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama