Reklama

Polityka i prawo

W Hiszpanii powstała instytucja ds. cyberbezpieczeństwa i ataków hybrydowych

Fot. 	Luis Javier Modino Martínez/Wikipedia/CC 2.0
Fot. Luis Javier Modino Martínez/Wikipedia/CC 2.0

Hiszpański rząd powołał wyspecjalizowaną instytucję ds. cyberbezpieczeństwa i ataków hybrydowych. Głównym zadaniem nowej komórki będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa zaplanowanych na kwiecień i maj wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, a także głosowania do Parlamentu Europejskiego.

Jak poinformował w poniedziałek dziennik “El Pais”, z sugestią utworzenia nowej jednostki zgłosiły się do Madrytu władze Unii Europejskiej “w celu zabezpieczenia głosowania do PE, zaplanowanego na 26 maja”.

Stołeczna gazeta twierdzi, powołując się na źródła rządowe, że nowy organ będzie zabezpieczał również przewidziane na 28 kwietnia hiszpańskie wybory parlamentarne. Przypomina też o możliwym zagrożeniu ze strony Rosji, “która od 2014 r. jest aktywna w rozsiewaniu nieprawdziwych informacji” na temat sytuacji w Hiszpanii.

“El Pais” przypominając o dużej aktywności Rosjan w sieci wskazuje, że rozpuszczali oni nieprawdziwe informacje w okresie kryzysu w Katalonii w 2017 r., kiedy w regionie tym zorganizowano nielegalne referendum niepodległościowe.

Pierwsze prace nad powołaniem specjalnej jednostki walczącej z cyberatakami zapoczątkowano w Hiszpanii w styczniu 2018 roku, za czasów rządu Mariano Rajoya. Centroprawicowy gabinet planował, że w jej skład wejdą specjaliści z kilku dziedzin, m.in. eksperci ds. bezpieczeństwa, prawnicy, dziennikarze, a także hakerzy.

Docelowo, zgodnie z planem rządu Rajoya nowa jednostka, wchodząca w skład struktur bezpieczeństwa Hiszpanii, miała liczyć około 2000 osób.

Nowa hiszpańska instytucja ds. cyberbezpieczeństwa, wzorowana na jednostkach, które działają już w Holandii, Wielkiej Brytanii oraz w USA, ma służyć odpieraniu ataków pojawiających się w sieci internetowej pod różnymi postaciami, m.in. jako nieprawdziwe informacje medialne czy próby zainfekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem.

Ochronie docelowo mają podlegać m.in. instytucje administracji publicznej, uczelnie i instytuty badawcze, a także przedsiębiorstwa.

Od 2015 r. hiszpańskie służby współpracują z ekipą wolontariuszy wyłapujących w sieci zagrożenia oraz identyfikujących internautów o złych intencjach. Działa ona w Kraju Basków, w północnej Hiszpanii, jako stowarzyszenie VOST, którego głównym celem jest sprawdzanie wiarygodności informacji zamieszczanych na portalach społecznościowych, takich jak Whatsapp, Facebook, Twitter, czy Instagram.

SZP/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze