Reklama

Polityka i prawo

Użytkownicy nie dbają o siłę haseł. Prosta droga do utraty danych

fot. TBIT/Pixabay
fot. TBIT/Pixabay

Najpopularniejsze hasła do aplikacji i platform cyfrowych to łatwe do złamania sekwencje liczb, słowo „hasło” oraz „picture1” - informuje „Die Welt” powołując się na raport firmy NordPass. Jej specjaliści administrują ponad 275 mln haseł używanych na komputerach i telefonach komórkowych na całym świecie.

Sekwencja 123456 jest stosowana przez ponad 2,5 miliona użytkowników NordPass. Na drugim miejscu znajduje się 123456789 z ponad 900 tys. użtkowników, a dalej picture1, password (ang. hasło), 12345678, 111111, 123123, 12345, 1234567890 oraz senha (port. hasło).

W drugiej dziesiątce najczęściej używanych haseł znajdują się również qwerty, abc123 czy iloveyou (ang. kocham cię) i tak jak wymienione wyżej, według NordPass, można je złamać w mniej niż sekundę.

Die Welt zwraca uwagę, że większość firm technologicznych polega na hasłach, które sprawiają, że aplikacje i platformy są bezpieczne, a dane użytkowników są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Szczególnie groźne w tym kontekście jest to, że zaledwie 44 proc. wszystkich haseł było używanych tylko raz, jak wykazał NordPass.

Podstawową zasadą przy tworzeniu haseł jest jego długość, im dłuższe, tym lepsze - przypomina Die Welt. Dobre hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków, duże i małe litery oraz znaki specjalne, takie jak ?, #,% czy _, a także kilka cyfr. Nie zaleca się używania kolejnych cyfr, dat urodzenia i imion, a także liter znajdujących się obok siebie na klawiaturze, takich jak „qwerty”. Nie należy również używać znaków specjalnych na początku lub na końcu hasła.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama