Reklama

Polityka i prawo

USA zacieśniają współpracę technologiczną z Wietnamem

Autor. Axel R. / Unsplash

Przedstawiciele wiodących firm technologicznych z USA, w tym - producenci czipów, w poniedziałek spotkają się z wietnamskim biznesem w Hanoi. W tle spotkania jest ewidentnie nastawiona na zacieśnienie współpracy obu krajów wizyta prezydenta USA Joe Bidena.

Reklama

Przedstawiciele najważniejszych firm technologicznych z USA, w tym - z branży czipowej, mają spotkać się w poniedziałek z wietnamskim biznesem w Hanoi. W tle odbywa się nastawiona ewidentnie na zacieśnienie współpracy między oboma krajami wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena - podaje agencja Reutera .

Reklama

Wśród firm, które przyjechały do Wietnamu, znajdują się m.in. Boeing, Intel, Global Foundries i Google. Głównym celem spotkania ma być potwierdzenie amerykańskich planów na inwestycje w Wietnamie i tym samym - wzmocnienie roli tego kraju jako uczestnika różnych poziomów łańcucha dostaw w branży czipowej. USA upatrują w tym sposobu na zmniejszenie ryzyka ekspozycji sektora na oddziaływanie polityki chińskiej i rosnących napięć pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem - mimo, że oba kraje deklarowały wcześniej dążenie do deeskalacji .

Polityka biznesu

Na spotkaniu - oprócz przedstawicieli biznesu obu krajów - obecni mają być ważni politycy zarówno strony wietnamskiej, jak i amerykańskiej. Jak donosi Reuters, pojawić ma się tam m.in. sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ma to ścisły związek z wizytą w Wietnamie prezydenta USA Joe Bidena, który przyjechał do kraju w niedzielę. Wizyta ukierunkowana jest na poprawienie relacji pomiędzy oboma krajami, które niegdyś miały do siebie bardzo wrogi stosunek, a w Wietnamie wciąż żywa jest pamięć działań wojennych prowadzonych tam przez Amerykanów.

Reklama

Inwestycje

Ameryka inwestuje w Wietnamie - pisze Reuters. Niektóre z firm, które mają pojawić się na poniedziałkowym spotkaniu, już włożyły pieniądze w obecność w tym kraju. Intel wybudował tam wartą 1,5 mld dolarów fabrykę, w której montowane są podzespoły. Czipy są tam także testowane i pakowane - i jest to największa tego typu placówka firmy w globalnej sieci. Koncern zapowiedział, że będzie ją w przyszłości rozbudowywał.

Inna firma z branży czipowej, której przedstawiciele również przyjechali do Hanoi - Amkor - buduje niedaleko stolicy Wietnamu "najnowocześniejszą megafabrykę półprzewodników", w której będą one składane i testowane. Firma prowadzi też rekrutację pracowników w Wietnamie.

Plany rozwoju swojej obecności w kraju ma również inny przedstawiciel branży czipowej - Marvell.

Według amerykańskich urzędników, składanie i projektowanie czipów to segmenty branży, które w Wietnamie mają szansę rozwijać się szybciej z udziałem spółek z USA . Brakuje jednak wykształconych rąk do pracy. Jednocześnie, kraj chce budować własne fabryki czipów - np. dla smartfonów, samochodów i innych zastosowań w technologiach konsumenckich, których ten kraj jest dużym eksporterem.

Nie tylko czipy

Reuters zaznacza, że współpraca pomiędzy oboma krajami ma obejmować nie tylko czipy, ale też inne technologie - np. sztuczną inteligencję. Tu globalnym graczem jest Google, które ma być obecne na poniedziałkowym spotkaniu - a po stronie wietnamskiej na czoło wysuwa się spółka Vingroup. Według źródeł agencji, po spotkaniu ogłoszona może zostać także umowa o sprzedaży 50 Boeingów z serii 737 MAX do Wietnamu - jednak lotniczy gigant odmówił komentarza w tej sprawie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama