Reklama

Polityka i prawo

USA: Sąd oddalił pozew Huawei za wykluczenie ze współpracy

fot. Michael Coghlan / Flickr / CC BY-SA 2.0
fot. Michael Coghlan / Flickr / CC BY-SA 2.0

Sąd w amerykańskim stanie Texas oddalił pozew Huaweia dotyczący wykluczenia chińskiego koncernu ze współpracy z agencjami federalnymi w USA - podał dziennik "Wall Street Journal". W uzasadnieniu stwierdzono, że Kongres miał prawo podjąć taką decyzję.

Chińska firma wystąpiła przeciwko uchwale z 2018 roku, która była częścią corocznej nowelizacji National Defense Authorization Act, w wyniku której na amerykańskie agencje federalne nałożono zakaz kupowania sprzętu produkowanego przez Huaweia.

Stany Zjednoczone od dawna utrzymują, że produkty tego koncernu mogą zostać wykorzystane przez Beijing w celach szpiegowskich. Firma sukcesywnie odpiera stawiane jej zarzuty.

"Współpraca kontraktowa z rządem federalnym to przywilej, nie zaś gwarantowane przez konstytucję prawo - przynajmniej według stanu wiedzy, którym dysponuje ten sąd" - stwierdził orzekający w sprawie sędzia w uzasadnieniu liczącym 57 stron.

Przedstawiciele firmy Huawei odnieśli się do orzeczenia wyrażając swoje rozczarowanie i oznajmili, że firma będzie rozważała dalsze kroki prawne.

Chiński potentat telekomunikacyjny zaskarżył uchwaloną w 2018 r. nowelę NDAA w marcu ubiegłego roku. Zespół prawników reprezentujących firmę argumentował, że Kongres pozbawił Huaweia przysługujących mu praw z naruszeniem przepisów konstytucji, wykluczając go z możliwości brania udziału w przetargach organizowanych przez państwowe, a także prywatne podmioty. 

Źródło:PAP

Komentarze