Reklama

Polityka i prawo

USA: Rośnie dwupartyjne poparcie dla uregulowania kryptowalut

Fot. Vjkombajn/Pixabay
Fot. Vjkombajn/Pixabay

Amerykańscy prawodawcy z obu partii w Senacie i Domu Reprezentantów coraz mocniej przychylają się do wprowadzenia ściślejszego nadzoru federalnego nad zyskującymi na znaczeniu kryptowalutami - podała w poniedziałek agencja Reutera.

Obecnie aktywa cyfrowe, do których zaliczane są kryptowaluty, pozostają na pograniczu kompetencji różnych ciał i agencji federalnych, stanowych i pozarządowych, między innymi resortu finansów USA oraz SEC, CFTC i Rezerwy Federalnej - wskazuje Reuters.

Obawy prawodawców dotyczą w szczególności rosnące inwestycje i spekulacja cyfrowymi żetonami. Przedstawiciele Republikanów i Demokratów skłaniają się w związku z tym do potraktowania kryptowalut jak papierów wartościowych. W ten sposób znalazłyby się one pod nadzorem SEC i zostałyby objęte programem ochrony inwestorów.

O uwzględnienie tematu kryptowalut w agendzie tegorocznego szczytu G20 w Argentynie zaapelowali wcześniej ministrowie finansów i prezesi banków centralnych Francji i Niemiec. Opowiadają się oni za ustaleniem wspólnej międzynarodowej strategii uregulowania cyfrowych żetonów.

Zapowiedzi zaostrzonych regulacji kilkukrotnie skutkowały wcześniej załamaniem cen cyfrowych żetonów. Na początku lutego wycena bitcoina spadła poniżej 7 tys. dolarów, sięgając najniższego poziomu od połowy listopada ubiegłego roku.

W ciągu dwóch tygodni cena największej kryptowaluty ponownie zbliżyła się do 11 tys. Kursy cyfrowych żetonów często doświadczają znaczących krótkoterminowych wahań. 

Źródło:
PAP

Komentarze