Reklama

Polityka i prawo

USA: Kryptowaluty trafiają do programów nauczania

Fot. Make-someones-day /Pixabay
Fot. Make-someones-day /Pixabay

Kryptowaluty coraz częściej trafiają do programów nauczania topowych uczelni w Stanach Zjednoczonych - poinformował „New York Times”. Jak informuje dziennik, popularnością cieszy się nie tylko tematyka wirtualnych walut, ale i całej technologii blockchain.

Tematykę związaną z kryptowalutami i blockchainem do swoich programów wprowadziły między innymi takie ośrodki akademickie, jak MIT, Uniwersytet Kalifornijski, Carnegie Mellon, Cornell czy Duke.

Według profesor Dawn Song, która jest autorką kursu "Blockchain, kryptoekonomia i przyszłość technologii, biznesu oraz prawa" na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, zainteresowanie studentów wykładami znacznie przewyższało określoną uprzednio liczbę miejsc na kursie.

Jako że postęp w tej dziedzinie następuje bardzo szybko, profesor nauk o biznesie Greg La Blanc zdecydował się ostrzec swoich studentów, że będą musieli kierować się wyrozumiałością w ocenie wykładowców. "Nie czekamy z realizacją programu nauczania do momentu, kiedy go perfekcyjnie dopracujemy. Nie porównujcie naszego kursu z wykładami o blockchainie z waszych marzeń" - powiedział. "Porównujcie ten kurs raczej z sytuacją, w której w ogóle nie ma wykładów o takiej tematyce" - dodał.

Kurs w Berkeley realizowany jest wspólnie przez katedrę ekonomii i wydziały inżynierii oraz prawa. Według prof. Song, na 25 miejsc przygotowanych dla uczestników kursu zapisało się 100 studentów.

Jak ocenia "NYT", zainteresowanie kursami o tematyce kryptowalutowej związane jest z tendencją wzrostu cen wirtualnych walut, która była jednym z głównych tematów środowiska technologicznego w ubiegłym roku. Wirtualne pieniądze to jednak nie tylko zysk - to spektrum zagadnień z różnych dziedzin, których analiza staje się obecnie kluczowa dla zrozumienia nowych zjawisk technologicznych - ocenia dziennik.

Kryptowaluty i technologia blockchain stworzyły wiele zagadnień, szeroko dyskutowanych w świecie prawników, ekonomistów i praktyków biznesu, a także regulatorów, jak na przykład decentralizacja zasobów oraz kontrola procesów decyzyjnych w modelach biznesowych kreowanych przez kryptowaluty.

Technologia blockchain umożliwia przeprowadzanie zdecentralizowanych transakcji, płatności i prowadzenie zapisów księgowych, które są podpisywane cyfrowo za pomocą tzw. klucza publicznego. Choć transakcje są jawne, ich strony pozostają anonimowe.

Obecnie coraz więcej dużych firm technologicznych postrzega technologię blockchain jako potencjalnie nadającą się do kontrolowania różnych procesów biznesowych, takich jak na przykład zarządzanie prawami autorskimi dóbr cyfrowych, czy przeładunkiem kontenerów na statkach zawijających do wielu portów.

Zarówno profesorowie amerykańskich uczelni, które zdecydowały się na wprowadzenie programów obejmujących tematykę kryptowalut, jak i studenci są zdania, że znajomość tej tematyki i wiedza z jej zakresu jest coraz bardziej przydatna na rynku pracy.

W ostatnim czasie coraz więcej serwisów służących do zamieszczania ogłoszeń o pracy donosi o zwiększającej się liczbie anonsów opatrzonych słowem kluczowym "blockchain". Powstają również serwisy poświęcone wyłącznie specjalizacjom zawodowym związanym z tą technologią i kryptowalutami

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze