Reklama

Polityka i prawo

UODO: Wyrok NSA ws. Morele.net pokazuje, że administrator pozostaje bezkarny

justice
Fot. Ezequiel_Octaviano/Pixabay

„Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że przy wycieku 2 milionów danych obywatela, konsumenta - administrator pozostaje bezkarny" - powiedział podczas konferencji Urzędu Ochrony Danych Osobowych jego wiceprezes, Jakub Groszkowski.

Nie milkną echa decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. Morele.net. Na początku tygodnia informowaliśmy o powodach uchylenia przez NSA decyzji UODO sklepu internetowego. W piątek 31 marca Urząd Ochrony Danych Osobowych przeprowadził konferencję prasową, podczas której wyjaśniał swoje stanowisko w tej kwestii.

Czytaj też

UODO: jesteśmy organem niezależnym

"W środę (29 marca br.) Prezes UODO wystosował list do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym wyraża zaniepokojenie i podkreśla, że organ nadzorczy - którym jest UODO - jest niezależny" - powiedział podczas konferencji Wiceprezes UODO, Jakub Groszkowski.

„Niezależność przejawia się w tym, że organ nadzorczy jest właściwy do rozstrzygania spraw samodzielnie" – kontynuował, powołując się na Kartę Praw Podstawowych czy ustawę o Ochronie Danych Osobowych. Dodał przy tym, że Prezes UODO wydaje decyzje na podstawie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Konferencja UODO ws. Morele.net i wyroku NSA
Fot. Michał Górski (Cyber Defence24)

Zdaniem Jakuba Groszkowskiego UODO nie powinno ulegać czynnikom zewnętrznym, a wyrok NSA ws. Morele.net może mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Czytaj też

Administror pozostaje bezkarny?

„Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego pokazuje, że przy wycieku 2 milionów danych obywatela, konsumenta - administrator pozostaje bezkarny" – stwierdził.

Zapytany przez nas o to, czy UODO – jego zdaniem – zrobiło wszystko tak, jak należy w kontekście sprawy Morele.net, odparł twierdząco.

Czytaj też

Naruszenia danych osobowych coraz powszechniejsze

Drugie pytanie CyberDefence24 dotyczyło kwestii bardziej ogólnej. Czy UODO dostrzega rosnącą liczbę naruszeń danych osobowych przez firmy technologiczne?

„Świadomość społeczeństwa oraz administratorów wzrasta. Zauważamy wzrost liczby skarg, ale i naruszeń. W roku 2022 złożono 7 tysięcy skarg. Zanotowaliśmy 13 tysięcy naruszeń" – odpowiedział nam wiceprezes UODO, dodając, że z roku na rok zauważa tendecję wzrostową w tym zakresie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze