Reklama

Polityka i prawo

UODO zapłaci Morele.net. Znamy uzasadnienie Naczelnego Sądu Administracyjnego

Fot. Adrian Grycuk/Wikimedia Commons

Na początku lutego Naczelny Sąd Administracyjny uchylił karę nałożoną przez Urząd Ochrony Danych Osobowych (potwierdzoną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny) na sklep internetowy morele.net. Dziś poznaliśmy uzasadnienie tej decyzji.

Kończy się wieloletnia batalia, w którą zaangażowani byli: sklep internetowy Morele.net, Urząd Ochrony Danych Osobowych, Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz Naczelny Sąd Administracyjny. O początkach tego sporu informowaliśmy we wrześniu 2019 roku ).

Uchylenie kary UODO przez NSA ) miało miejsce w lutym br. Teraz poznaliśmy uzasadnienie tej decyzji.

Czytaj też

Zadecydował brak opinii biegłego

Jak poinformował portal Niebezpiecznik.pl , Naczelny Sąd Administracyjny uznał skargę kasacyjną Morele za uzasadnioną. Głównym powodem takiej decyzji NSA był brak przedstawienia opinii biegłego przez UODO. Na dodatek NSA zasądziło od UODO 65 tys. złotych zwrotu za koszty postępowania sądowego - na rzecz Morele.net.

W związku z tym, że od orzeczenia NSA nie przysługuje odwołanie, wieloletni spór można uznać za zakończony. Warto dodać, że była to pierwsza sprawa dotycząca naruszenia RODO w Polsce.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze