Polityka i prawo
Unia Europejska wprowadzi podatek cyfrowy niezależnie od decyzji USA?
Jeśli nie uda się opracować globalnego porozumienia w sprawie podatku cyfrowego od amerykańskich firm technologicznych, Unia jest gotowa samodzielnie opracować stosowne przepisy - oświadczył w czwartek komisarz UE ds. gospodarki europejskiej Paolo Gentiloni.
Jak poinformował w czwartek unijny komisarz Paolo Gentiloni, Unia jest gotowa samodzielnie opracować przepisy zobowiązujące duże firmy technologiczne, jak Facebook, Amazon, Google i Apple do odprowadzania podatku cyfrowego. To odpowiedź Komisji Europejskiej na wycofanie się w środę Stanów Zjednoczonych z negocjacji dotyczących globalnego podatku od usług cyfrowych. Amerykańska administracja tłumaczyła decyzję "bezproduktywnością" dotychczasowych rozmów.
"Bardzo żałuję, że USA postanowiły zahamować międzynarodowe rozmowy odnośnie podatkowania gospodarki cyfrowej. Mam jedynie nadzieję, że to tymczasowa decyzja a nie definitywne wycofanie się z rozmów" - powiedział w czwartek Gentiloni.
Gentiloni dodał, że Komisja Europejska liczy na globalne porozumienie, które wprowadzi system podatkowy w XXI wiek. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie uda się znaleźć konsensusu, będzie działać sama.
"Postawiliśmy sprawę jasno, jeśli w tym roku nie uda się uzyskać porozumienia odnośnie podatku cyfrowego, zaproponujemy własne przepisy na poziomie unijnym" - dodał komisarz.
Od kilku miesięcy prace nad wspólnym podatkiem cyfrowym prowadzi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W negocjacjach bierze udział 140 państw, ale państwa skarżą się, że rozmowy postępują powoli.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany