Reklama

Polityka i prawo

UE zaostrzy zasady wobec gigantów technologicznych?

Fot. Knolskape/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. Knolskape/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Unia Europejska rozważa zaostrzenie stanowiska wobec wielkich koncernów technologicznych, aby zmusić je do zastosowania się do zasad konkurencji, a także zrównywania szans na rynku - zaznaczył przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Według Agencji Reutera, dotknie to Facebooka, Amazona, Apple'a i Google'a. Agencja przypomina, że Unia prowadzi już postępowania dotyczące tych czterech koncernów, w odpowiedzi na skargi ich konkurentów, że są wykluczani z najważniejszych rynków.

Komisja Europejska może nakazać przedsiębiorstwom zaprzestanie praktyk monopolistycznych, ale to może okazać się niewystarczające, szczególnie na rynkach cyfrowych - powiedział zastępca Dyrektora Generalnego ds. konkurencji Cecilio Madero Villarejo.

"Na tak szybko zmieniających się rynkach istnieje ryzyko, że wdrożenie (zalecenia KE) zajmie zbyt dużo czasu i będzie zbyt trudne do monitorowania" - wskazał. Zapowiedział opracowanie przez Komisję "bardziej nakazowych i naprawczych" środków gwarantujących skuteczny powrót do konkurencji rynkowej, nie podał jednak konkretnych rozwiązań.

W poniedziałek unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager oświadczyła, że obecnie postąpiłaby inaczej w stosunku do Google'a, choć nałożyła na koncern grzywny w wysokości ponad 8 miliardów euro. "Gdybym miała taką wiedzę, jaką mam o Google'u teraz, byłabym odważniejsza" - powiedział Vestager na konferencji Politico.

Obecnie Komisja Europejska przygląda się gromadzeniu i wykorzystywaniu danych przez Google'a. Działania unijnych organów ds. ochrony konkurencji mają się koncentrować m.in. wokół lokalnych usług wyszukiwania i reklamy online. Chodzi także o praktyki Google'a dotyczące usług logowania użytkowników do zewnętrznych serwisów internetowych, a także pozycja amerykańskiej firmy na rynku przeglądarek.

KE wszczęła też formalne dochodzenie wobec Amazona, by ocenić, czy wykorzystanie przez niego poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

Unijne organy antytrustowe sprawdzają też, czy Apple stosuje praktyki monopolistyczne na rynku płatności mobilnych. W październiku skierowały do banków i dostawców usług finansowych zapytania dotyczące tego, czy urządzenia koncernu faworyzują metodę płatności Apple'a.

Komisja Europejska rozpoczęła również postępowanie wyjaśniające ws. możliwych zagrożeń konkurencyjności na rynku, które może nieść ze sobą powstanie kryptowaluty Libra zapowiedzianej przez Facebooka.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama