Reklama

Polityka i prawo

UE: nacisk na promowanie niezależności technologicznej. Sieć 5G pierwszym testem

Fot. Ovid Burke/Pexels
Fot. Ovid Burke/Pexels

Unia Europejska powinna stać się rynkiem prowadzącym w szybkości wprowadzania i rozwoju sieci 5G, ponieważ technologia ta podniesie konkurencyjność Wspólnoty. To jeden z wniosków prezydencji Finlandii w UE - podała agencja Reutera.

Zmiany związane z wprowadzeniem technologii telekomunikacyjnej piątej generacji sprawiają, że "UE i państwa członkowskie powinny zwracać szczególną uwagę na zapewnienie cyberbezpieczeństwa tych sieci i usług je wykorzystujących" - wskazano we wnioskach.

"Szybkie wprowadzenie sieci 5G jest kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności UE, co wymaga jednolitego podejścia całej Wspólnoty" - dodano.

Bez wymieniania chińskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego Huawei z nazwy, dokument rekomenduje promowanie niezależności technologicznej Europy i ustanowienie solidnych standardów bezpieczeństwa stawianych wszystkim dostawcom sprzętu i usług w całym cyklu życia technologii 5G.

Finlandia, pełniąca obecnie funkcją rotacyjnej prezydencji Wspólnoty, planuje uzgodnić projekt dokumentu i formalnie zaadaptować go na spotkaniu ministrów telekomunikacji UE, planowanym na grudzień.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama