Reklama

Polityka i prawo

Twitter ostrzega przed wpisami prezydenta Donalda Trumpa

fot. Dale Greer / 123aw.ang.af.mil
fot. Dale Greer / 123aw.ang.af.mil

Po raz pierwszy Twitter wydał ostrzeżenie fact-checkingowe odnośnie tweetów Donalda Trumpa, które zostały opublikowane w zeszły wtorek. To pierwszy raz, kiedy „ulubiona platforma” prezydenta oskarża go o szerzenie nieprawdziwych informacji – donosi Reuters.

Prezydent Trump, który ma ponad 80 milionów obserwujących w oznaczonym  Tweecie twierdził, że głosowanie korespondencyjne skończy się masowym oszustwem i wypaczeniem wyników wyborów. W swoim tweecie wskazał również na Kalifornie jako na stan, który używa takiego rodzaju głosowania. Nie jest to jednak jedyny taki przykład w USA.

Twitter oznaczył tą wiadomość wykrzyknikiem i podpisem „Get the fact about mail-in ballots” oraz linkiem odsyłającym użytkowników do stron ze zgromadzonymi informacjami na temat wyborów korespondencyjnych.

Trump odpowiedział w następnym tweedzie, oskarżając Twittera o ingerencję w wybory prezydenckie oraz ograniczanie wolności wypowiedzi. Zapowiedział również, że jako prezydent nie pozwoli na takie działania.

To pierwsze takie ostrzeżenie dla treści publikowanych przez Donalda Trumpa, który wcześniej wykorzystywał media społecznościowe, a w szczególności Twittera do dotarcia do swoich wyborców z nieocenzurowaną treścią. 

Trump umieścił również identyczną wiadomość na swoim oficjalnym koncie na Facebooku.  Post został przekazany dalej ponad 17 tys. razy i zyskał 170 tys. reakcji użytkowników.  Polityka Facebooka przewiduje usuwanie treści, które podają nieprawdziwe informacje na temat wyborów, ale w tym przypadku platforma nie zareagowała – informuje Reueters.

Ostrzeżenie Twittera to efekt zacieśniania polityki przez tę platformę na skutek narastającej krytyki wobec bierności w zwalczaniu dezinformacji, fałszywych kont i propagandy.  Na początku maja wprowadzono nową politykę dotyczącą „zwodniczych informacji” w celu walki z dezinformacją wokół COVID-19. W rezultacie skasowano tweety prezydentów Brazylii i Wenezueli, którzy złamali nowo wprowadzone zasady.  Twitter zapowiedział, że nowa polityka zostanie rozszerzona również o inne obszary.

Komentarze