Polityka i prawo
Trolle na usługach firm PR zneutralizowane
Chińska policja zamknęła grupę internetowych trolli, którzy na zlecenie firm Public Relations zajmowali się usuwaniem negatywnych komentarzy na temat ich klientów.
Jak podały chińskie media, policja w środkowej części kraju zatrzymała 30 członków grupy płatnych trolli internetowych. Przestępcy zarobili około 30 milionów juanów (ponad 4 miliony dolarów) oferując usługi usuwania negatywnych postów na temat klientów dobrze znanych giełdowych firm.
Armia bottów i trolli zamieszczała w mediach społecznościowych pozytywne komentarze na temat rządu. Mocno zaatakowała również krytyków Pekinu. Głównym sposobem działania była manipulacja informacjami o prywatnych firmach. Grupa zajmowała się również usuwaniem negatywnych opinii na temat towarów i usług wspomnianych przedsiębiorstw.
Władze w mieście Jingzhou rozpoczęły śledztwo w tej sprawie w maju 2017 roku. Funkcjonariusze odkryli rodzinną działalność prowadzoną przez kobietę o imieniu Wu i jej brata. Oboje zostali aresztowani w Guangzhou w sierpniu bieżącego roku w związku ze sprawą internetowych trolli.
Wu uciekła do Japonii w celu uniknięcia aresztowania. Stamtąd poinstruowała członków grupy, aby zaprzestali prowadzenia działalności i zniszczyli swoje komputery, na których pracowali. Niewiadomo jednak dlaczego Wu wróciła do Chin.
Korzystając z informacji znajdujących na skonfiskowanych twardych dyskach komputerowych, policja odkryła dane czterech firm public relations, które korzystały z usług Wu. Przedsiębiorstwa zapłaciły grupie w sumie 20 milionów juanów za usuwanie negatywnych postów na temat klientów.
Pekin zaostrzył sankcje wobec przestępców wykorzystujących boty i trolle po wprowadzeniu ustawy o cyberbezpieczeństwie w czerwcu 2017 roku. Zgodnie z raportem opracowanym przez Xinhua aresztowanych zostało około 200 podejrzanych oraz usunięto ponad 5000 kont spamowych.