Reklama

Polityka i prawo

Trolle na usługach firm PR zneutralizowane

Fot. derwiki/Pixabay
Fot. derwiki/Pixabay

Chińska policja zamknęła grupę internetowych trolli, którzy na zlecenie firm Public Relations zajmowali się usuwaniem negatywnych komentarzy na temat ich klientów. 

Jak podały chińskie media, policja w środkowej części kraju zatrzymała 30 członków grupy płatnych trolli internetowych. Przestępcy zarobili około 30 milionów juanów (ponad 4 miliony dolarów) oferując usługi usuwania negatywnych postów na temat klientów dobrze znanych giełdowych firm.

Armia bottów i trolli zamieszczała w mediach społecznościowych pozytywne komentarze na temat rządu. Mocno zaatakowała również krytyków Pekinu. Głównym sposobem działania była manipulacja informacjami o prywatnych firmach. Grupa zajmowała się również usuwaniem negatywnych opinii na temat towarów i usług wspomnianych przedsiębiorstw.

Władze w mieście Jingzhou rozpoczęły śledztwo w tej sprawie w maju 2017 roku. Funkcjonariusze odkryli rodzinną działalność prowadzoną przez kobietę o imieniu Wu i jej brata. Oboje zostali aresztowani w Guangzhou w sierpniu bieżącego roku w związku ze sprawą internetowych trolli.

Wu uciekła do Japonii w celu uniknięcia aresztowania. Stamtąd poinstruowała członków grupy,  aby zaprzestali prowadzenia działalności i zniszczyli swoje komputery, na których pracowali. Niewiadomo jednak dlaczego Wu wróciła do Chin.

Korzystając z informacji znajdujących na skonfiskowanych twardych dyskach komputerowych, policja odkryła dane czterech firm public relations, które korzystały z usług Wu. Przedsiębiorstwa zapłaciły grupie w sumie 20 milionów juanów za usuwanie negatywnych postów na temat klientów.

Pekin zaostrzył sankcje wobec przestępców wykorzystujących boty i trolle po wprowadzeniu ustawy o cyberbezpieczeństwie w czerwcu 2017 roku. Zgodnie z raportem opracowanym przez Xinhua aresztowanych zostało około 200 podejrzanych oraz usunięto ponad 5000 kont spamowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama