Reklama

Polityka i prawo

Trendy na 2019 roku. Rozwój i ekspansja najnowocześniejszych technologii

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Według amerykańskiej firmy informatycznej Cisco, w 2019 roku nastąpi ekspansja i rozwój najnowocześniejszych technologii. Głównym źródłem zainteresowania będzie sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe oraz blockchain. 

Zgodnie z przewidywaniami, w 2018 r. optymalizacja i zarządzanie środowiskami multicloud stanowiły priorytet dla wielu przedsiębiorstw, podobnie jak potrzeba umieszczenia cyberbezpieczeństwa w centrum strategii biznesowej – zaznaczyli specjaliści z Cisco i zapowiedzieli, że oba trendy pozostaną aktualne w 2019 r.

Cisko zapowiedziało, że w nadchodzącym roku zaobserwujemy wzrost znaczenia mediów wizualnych. Specjaliści przypomnieli, że do 2022 r. treści wideo będą stanowić 82 proc. całego ruchu IP, a w ciągu następnych pięciu lat ruch związany z aplikacjami wykorzystującymi rzeczywistość wirtualną (VR) i rozszerzoną ma wzrosnąć dwunastokrotnie. Ponadto w 2019 r. powinniśmy zaobserwować także więcej zastosowań VR w biznesie, od wirtualnych prezentacji po testy i oceny produktów i nieruchomości online.

Zgodnie z przewidywaniami Cisco, ruch mobilny w 2019 r. będzie rósł szybciej w stosunku do innych form. Specjaliści zaznaczyli jednak, że w związku z wczesnym etapem rozwoju sieci 5G, nadal będą wykorzystywane protokoły 3G i 4G.

Według raportu Cisco Visual Networking Index do 2022 roku 22 proc. globalnego ruchu internetowego będzie pochodziło z sieci komórkowych (wzrost z 12 proc. w 2017 r.). Około 3 proc. urządzeń lub połączeń mobilnych w skali globalnej będzie w stanie obsłużyć technologię 5G, z której ma w tym czasie pochodzić blisko 12 proc. globalnego ruchu mobilnego. Wielu ekspertów z branży uważa jednak, że wdrożenia najnowszej technologii szybkiego intenretu na dużą skalę zaczną kształtować się dopiero w 2020 r.

W trendy technologiczne 2019 wpisuje się również blockchain, który nadal będzie rozwijać się w obszarach związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw, sieciami, tożsamością cyfrową czy handlem walutami. Cisco przewiduje, że prawdopodobnie wszyscy najwięksi dostawcy usług w chmurze wdrożą rozwiązania oparte o blockchain do końca 2019 roku, a technologia ta stanie się niezbędnym elementem oferty związanej ze sztuczną inteligencją (AI) i Internetem rzeczy (IoT) w ciągu najbliższych kilku lat. Według Cisco równie interesujące jest wykorzystanie blockchainu poza biznesem, m.in. do zwalczania handlu dziećmi, sprawdzania czy minerały w produktach pochodzą ze źródeł wolnych od konfliktów, a także do kupowania i sprzedaży energii na niezależnych mikrogiełdach.

W 2019 roku coraz więcej firm będzie musiało skoncentrować się na transformacji sieci, aby nadal móc dostarczać klientom najwyższej jakości usługi - przewidują specjaliści. Biorąc pod uwagę, że do 2020 r. milion rzeczy co godzinę będzie pojawiać się online, obecna infrastruktura sieciowa stanie się coraz bardziej obciążona. Wzrost liczby urządzeń, wymagań dotyczących przepustowości i powierzchni ataków oznacza także, że manualne administrowanie sieciami stanie się niepraktyczne. Firmy muszą więc mieć możliwość włączania dowolnego urządzenia z dowolnego miejsca w dowolnym czasie w wielu domenach. To, co wcześniej uważano za niezależne sieci, teraz musi zostać skonsolidowane w jedną, wielodomenową architekturę - zaznaczyło Cisco.

Zdaniem Cisco w 2019 r. AI i uczenie maszynowe (ML) przyśpieszą pracę człowieka i wesprą go w procesach podejmowania lepszych decyzji, ale mimo ogromnych oczekiwań, wciąż nie wykonają jej samodzielnie. Według specjalistów w 2019 r. można natomiast spodziewać się dynamicznego rozwoju m.in. technologii przetwarzania języka naturalnego do rozpoznawania głosu czy automatycznego "wdzwaniania" się na spotkania.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama