Polityka i prawo
Telewizja Korei Północnej zmieniła satelitę. Część globu straciła do niej dostęp
Północnokoreańska telewizja podjęła decyzję o zmianie satelity wykorzystywanego do transmisji swojego programu. Zamiast chińskiego ChinaSat-12, koreański sygnał jest obecnie dystrybuowany za pośrednictwem rosyjskiego Express 103. Niewykluczone, że to skutek wizyty Władimira Putina w Korei Północnej.
Rzadko kiedy z Pjongjangu docierają informacje o „zwyczajnych” działaniach rządu. Znacznie częściej słyszy się o szkodliwych operacjach Koreańczyków z Północy. Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy, jak wygląda phishing przeprowadzany przez tamtejszych cyberprzestępców, a także o zaszyciu przez nich malware w aktualizacji dla jednego z antywirusów. Znacznie częściej informacje o Północy publikuje Korea Południowa.
Czytaj też
Przełączenie w Pjongjangu. Rosja zamiast Chin
Ostatnia wizyta Władimira Putina w Pjongjangu, o której było głośno na Zachodzie, może być powodem najnowszej zmiany. Jak poinformował Recorded Future News za telewizją z Seulu, Koreańska Centralna Telewizja miała zmienić satelitę wykorzystywanego do transmisji sygnału do różnych części świata.
Do tej pory, KCTV używała do transmisji satelitarnej urządzenia Chinasat-12. Zdaniem Seulu, Pjongjang przełączył się na rosyjskiego satelitę Express 103. Oprócz wizyty Putina, przyczyną takiego kroku mogło być także ochłodzenie w relacjach z Pekinem, a także zbliżający się koniec okresu eksploatacji Chinasat-12.
Czytaj też
Zmienili satelitę, ale stracili odbiorców
Po zmianie satelity przez Koreańską Centralną Telewizję okazało się, że spora część globu została pozbawiona transmisji z Pjongjangu. Chińskie urządzenie pokrywa bowiem całą Azję, a Express 103 uniemożliwia odbiór KCTV nie tylko w dużej części tego kontynentu – problemy są również w Europie i Afryce. Co ciekawe, transmisji satelitarnej nie da się oglądać również w części Korei Południowej.
Według Institute for the Study of War, działania Korei Północnej mogą mieć na celu ukrycie informacji z Pjongjangu przed krajami zachodnimi. Rosja ma w tym pomagać swojemu sąsiadowi, a decyzja o zmianie satelitów ma być tego przejawem.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany