Polityka i prawo
Tajemnice amerykańskiego przemysłu w sieci? Gigant zhakowany
Hakerzy uderzyli w amerykański koncern Visser Precision LLC, który prowadzi działalność w branży przemysłowej na skalę światową. Cyberprzestępcy podczas kampanii wykorzystali złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych, a następnie zażądali okupu. Publikując mniej istotne informacje chcą skłonić władze giganta do realizacji stawianych postulatów. Na skutek działania hakerów ucierpieli również partnerzy Visser Precision LLC.
Jak informuje serwis The Fifth Domain, Lockheed Martin, General Dynamics, Boeing i SpaceX to jedynie przykłady firm, będących ofiarą złośliwej operacji hakerskiej, której głównym celem był Visser Precision LLC – koncern branży lotniczej, motoryzacyjnej i przemysłowej z siedzibą w Kolorado. Według Bretta Callowa, analityka Emsisoft, za cyberatak odpowiada doppelPaymer, grupa specjalizująca się w atakach z wykorzystaniem oprogramowania ransomware.
„Visser Precision był ostatnim celem kampanii hakerskiej, której podstawą była kradzież danych. Firma prowadzi kompleksowe dochodzenie w sprawie cyberataku, równocześnie kontynuując swoją działalność” – podkreśliły władze koncernu w e-mailu do The Fifth Domain. – „Visser Precision będzie nadal utrzymywać pełną współpracę ze swoimi firmami partnerskimi”.
Brett Callow wskazuje, że grupa doppelPaymer jest aktywna od ponad roku, lecz dopiero niedawno zaczęła ujawniać wykradzione informacje, w tym dane personalne oraz projekty innowacyjnych urządzeń.
Władze Visser Precision zadeklarowały, że nieustannie dokonują znacznych inwestycji w cyberbezpieczeństwo i stosują w firmie najlepsze praktyki bezpieczeństwa informacji w celu ochrony wrażliwych danych. „Obejmuje to między innymi, w stosownych przypadkach, udzielanie wskazówek naszym dostawcom, aby pomóc im w poprawie ich cyberbezpieczeństwa” – tłumaczy koncern w wiadomości dla The Fifth Domain.
Specjaliści badający sprawę wskazują, że hakerzy rozpoczęli publikować starsze i mniej istotne dane. Z czasem jednak istnieje poważne ryzyko, iż cyberprzestępcy udostępnią wrażliwe informacje, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie firmy. Hakerzy, żądając okupu, stawiają koncern w trudnej sytuacji.
„Ten cyberatak jest szczególnie niepokojący ze względu na charakter informacji, które mogły wpaść w ręce cyberprzestępców” – tłumaczy Brett Callow na łamach The Fifth Domain. – „Może to zagrozić własności intelektualnej wielu firm, a nawet bezpieczeństwu narodowemu USA”.