Reklama

Polityka i prawo

Sypią się kary w Rosji. Kolejna grzywna dla Google'a

Fot.  Vitolda Klein/unsplash.com
Fot. Vitolda Klein/unsplash.com

Na Google’a została nałożona kolejna kara, tym razem w wysokości 3 mln rubli za odmowę usunięcia treści, uznanych przez władze za zakazane - poinformował sąd w Moskwie. 

Jest to kolejna kara nałożona w Rosji na ten koncern. Suma orzeczonych wobec niego dotąd grzywien wynosi 44 mln rubli (ponad 590 tys. USD).

Poprzednią karę finansową sąd orzekł wobec Google'a 23 listopada. Decyzję podjął sąd wyższej instancji, który nie uznał apelacji złożonej przez koncern. Rosyjski parlamentarzysta Wasilij Piskariow oceniał, że do początku października br. Google nie usunął ponad 2,6 tys. materiałów, które zawierają treści zakazane w Rosji. Większość tych materiałów znajduje się na serwisie YouTube.

O karanie za tego rodzaju wykroczenia zwraca się do sądów rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor. Według danych regulatora od początku br. wielkie koncerny internetowe: Facebook, Twitter, Google, Telegram, TikTok oraz rosyjskie serwisy: Odnokłassniki i VKontakte ukarane zostały grzywnami w łącznej wysokości 187 mln rubli (ponad 2,5 mln USD).

Władze Rosji starają się coraz silniej wpływać na działalność zagranicznych gigantów IT w tym kraju. Jak informowaliśmy na naszym portalu, pod koniec listopada rosyjskie władze zażądały od 13 zagranicznych koncernów technologicznych, by do 1 stycznia 2022 r. otworzyły swoje przedstawicielstwa w tym kraju. W przypadku niespełnienia warunków grozi im blokada.

SZP/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze