Reklama

Polityka i prawo

Starlinki od Muska pomagają Irańczykom

protest iran 2022
Autor. Matt Hrkac/Wikimedia Commons/CC2.0

W Iranie działać ma niemal 100 Starlinków – podał Elon Musk, szef koncernu SpaceX. Miliarder dotrzymuje słowa i stara się pomóc lokalnej społeczności w obchodzeniu restrykcji nałożonych przez rząd.

Reklama

Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX, publicznie przekazał, że w Iranie aktywnych jest już niemalże 100 terminali Starlink, które są niezbędnym elementem dla świadczenia usług internetu satelitarnego.

Reklama
musk Starlinki iran
Autor. Elon Musk (@elonmusk)/Twitter
Reklama

Agencja Reutera przypomina, że we wrześniu miliarder zadeklarował, iż urządzenia jego firmy trafią do Iranu i zostaną aktywowane w ramach wysiłków, wspieranych przez USA, na rzecz „zwiększenia wolności w internecie i swobody przepływu informacji” dla lokalnego społeczeństwa.

Dzięki produktom SpaceX możliwe jest obchodzenie ograniczeń w zakresie dostępu do sieci i mediów społecznościowych, które są nakładane przez rząd w Teheranie.

Czytaj też

Masowe protesty

Deklaracja Elona Muska miała miejsce po tym, jak w Iranie wybuchły masowe protesty. Ludzie wyszli na ulice po tym, jak tzw. policja obyczajowa aresztowała 22-letnią Mahsę Amini za noszenie rzekomo zbyt luźnej chusty. Młoda kobieta straciła przytomność przebywając na posterunku. Nie udało jej się uratować.

Jej śmierć wstrząsnęła państwem. Na ulice wyszły tłumy, protestując przeciwko służbom i władzy. W wielu miejscach na czele wystąpień znajdowały się kobiety, które utożsamiały się z Mahsą Amini. Niszczono miasta, radiowozy, wzniecano pożary.

Aby stłumić „bunt społeczeństwa”, Teheran podjął decyzję o użyciu siły. To doprowadziło do rozlewu krwi. Pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

Czytaj też

W czasie kryzysu

Jak informowaliśmy, jednym ze sposobów władz na ograniczenie zasięgu protestów było również odcięcie społeczeństwa od internetu. Z tego względu Elon Musk zdecydował, że wyposaży Irańczyków w Starlinki, aby mogli oni obejść restrykcje nałożone przez władzę.

Podobną rolę pełnią urządzenia SpaceX w pogrążonej w wojnie Ukrainie. Dzięki nim nasi wschodni sąsiedzi mają „kontakt ze światem”, a siły Zełenskiego dysponują skutecznym narzędziem, pozwalającym na prowadzenie operacji, dzięki łączności satelitarnej.

Starlinki na Ukrainę trafiły w dużej mierze dzięki Polsce. Więcej na ten temat można znaleźć w materiale Space24: Tysiące terminali Starlink na Ukrainie. Połowę z nich kupiła Polska.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze