Reklama

Polityka i prawo

Sprzęt medyczny podatny na ataki hakerów

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Pomimo, że jak dotychczas nieznane są przypadki ataków hakerskich na sprzęt medyczny, administracja USA ostrzega przed produktami firmy GE Healthcare Systems (GEHC). Według specjalistów amerykańskiego CERT-u ryzyko obejmuje m.in. urządzenia telemetryczne i stacje informacji klinicznej.

Podatności wykryto w urządzeniach ApexPro i CARESCAPE, a także w stacji CIC Pro Clinical w wersji pierwszej. Wadliwy sprzęt wykorzystywany jest przed wszystkim w placówkach medycznych i służy do monitorowania stanu pacjentów, takich jak np. tempa bicia serca, czy ciśnienia tętniczego. Monitoring może być prowadzony zarówno przy łóżku chorego, jak i zdalnie w ramach centrali informacyjnej, np. z pokoju pielęgniarskiego.

W oświadczeniu amerykańskiej rządowej agencji Food and Drug Administration (FDA), która obok resortu bezpieczeństwa wewnętrznego wydała oficjalne ostrzeżenie w związku z podatnościami wykrytymi w urządzeniach, czytamy że mogą one pozwalać potencjalnym atakującym na zdalne przejęcie dostępu oraz wyciszenie sygnałów alarmowych przez nie emitowanych. Hakerzy mogą również wygenerować fałszywe alarmy, a także modyfikować ustawienia innych urządzeń połączonych z atakowanym sprzętem w ramach jednej sieci.

Według zespołu CERT atakujący mogą także wykorzystać luki w bezpieczeństwie sprzętów po to, by pozyskać chronione prawnie dane medyczne oraz tak zmodyfikować działanie atakowanych urządzeń, by stały się w praktyce bezużyteczne. Rządowi eksperci w oficjalnych rekomendacjach zalecili, by urządzenia GEHC były prawidłowo konfigurowane i by działały w odizolowanych od innych urządzeń sieciach. Również producent wadliwych sprzętów opublikował instrukcje służące minimalizacji ryzyka na swojej stronie internetowej, a także zapowiedział wydanie aktualizacji bezpieczeństwa oprogramowania, w oparciu o które działają zawierające podatności produkty.

Cytowana przez serwis Infosecurity Magazine FDA poinformowała, że obecnie amerykańskiej administracji nie są znane przypadki wykorzystania podatności sprzętowych urządzeń GEHC przez hakerów. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama