Reklama

Technologie

Chiński ChatGPT z opóźnieniem? Nagły zwrot akcji

Prezentacja chatbota Baidu - Ernie
Prezentacja chatbota Baidu - Ernie
Fot. South China Morning Post/ screen YouTube

Chiński gigant Baidu, który miał stworzyć własny odpowiednik ChatuGPT odwołał publiczną premierę swojego bota Ernie. Skąd ten nagły zwrot akcji?

Do tej pory - w przypadku chińskich firm technologicznych - najszybszy w biegu o prym w rozwoju sztucznej inteligencji okazał się być chatbot Ernie (ang. Skrót Enhanced Representation through Knowledge Integration).

Jak informowaliśmy, gigant Baidu miał zbudować własny model językowy zbliżony do tego, który znamy z popularnego bota ChatGPT, należącego do firmy OpenAI. Docelowo ma on działać w wyszukiwarce Baidu.

Od 16 marca Ernie miał być dostępny dla części użytkowników, którzy otrzymają specjalne zaproszenie do korzystania z narzędzia. Firmy mogły ubiegać się o osadzenie bota w swoich produktach, a służyć ma temu platforma chmurowa Baidu.

Czytaj też

Odwołana otwarta prezentacja

Teraz, jak podaje Reuters Baidu odwołał planowaną premierę produktu, która miała być transmitowana na żywo – w prezentacji otwartej dla publiczności i mediów.

Firma ma to tłumaczyć faktem, że bot Ernie zostanie zaprezentowany pierwszej części firm, które testują produkt za „zamkniętymi drzwiami”. Jak uzasadniono, powodem tej zmiany ma być silny popyt ze strony podmiotów, które chciały przetestować Erniego, a ma być ich ponad 120 tys. Zatem teraz odbędzie się dopiero pierwsze z wielu zamkniętych spotkań.

Na wieść o tym, że prezentacja bota nie będzie publicznie dostępna, akcje Baidu spadły na giełdzie w Hongkongu o 4,5 proc.

Co potrafi bot Ernie?

Bot Ernie został uruchomiony 16 marca br., przez dyrektora generalnego Baidu Robina Li, który zaprezentował dziennikarzom serię możliwości chińskiego narzędzia w postaci wcześniej nagranych prezentacji. Nie odbywało się to jednak w trybie live, dlatego początkowo rynek także przyjął nowość z dużym dystansem, a firma zaliczyła spadek na giełdzie siegający 10 proc.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze