Polityka i prawo
Spółka zależna NASK odpowiada na zarzuty. „Mijanie się z prawdą”
„Stwierdzenia dziennika („Puls Biznesu” - przyp. red.) mijają się z prawdą oraz naruszają prawa majątkowe i wizerunkowe nie tylko przedsiębiorstwa, ale również prawa osobiste osób nią zarządzających” - wskazuje zarząd spółki N4 Innovation Sp. z o.o. (spółka zależna NASK) w oświadczeniu przesłanym naszej redakcji. W ten sposób odniesiono się do doniesień medialnych, dotyczących rzekomego pozwolenia na zamrożenie środków z akcji w Azul Systems i doprowadzenia do szkody majątkowej nie mniejszej niż 3,1 miliona złotych.
W mediach, m.in. w dzienniku „Puls Biznesu”, pojawiła się informacja, że prokuratura zapowiedziała postępowanie w sprawie spółki 4Innovation należącej do grupy NASK. Firma - wedle tych doniesień - ma być podejrzewana o to, że pozwoliła na zamrożenie jej środków z akcji w Azul Systems i miała doprowadzić do szkody majątkowej nie mniejszej niż 3,1 miliona złotych.
NASK 4Innovation (N4I) jest spółką zależną od NASK-PIB. W 2020 roku firma stała się właścicielem środków z jej pakietu akcji w Azul Systems o wartości 8,16 mln dolarów po przejęciu tego przedsiębiorstwa przez fundusz Vitruvian.
Według doniesień, N4I znalazła się pod lupą prokuratury. Chodzić ma o to, że w przeszłości N4I zakwestionowała warunki wspomnianej transakcji nabycia akcji Azul Systems. W związku z tym, N4I miała rzekomo nie odebrać należnych jej pieniędzy, które miały zostać zdeponowane na nieoprocentowanym rachunku powierniczym.
Prokuratura miała nabrać podejrzeń w kwestii - czy nieodebranie należności - nie spowodowało strat majątkowych o wartości co najmniej 3,1 mln zł.
W rozmowie z „PB” rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie przyznała, że postępowanie jest związane ze złamaniem przepisów o obrocie gospodarczym i niedopełnienie obowiązków dotyczących kwestii majątkowych. Za taki czyn grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokuratura zaznaczyła, że prowadzi na razie czynności w sprawie, w związku z czym nie postawiono jeszcze nikomu żadnych zarzutów.
Oświadczenie ws. publikacji
W oświadczeniu przesłanym naszej redakcji, zarząd spółki N4 Innovation Sp. z o.o. ocenia, że stwierdzenia mediów „mijają się z prawdą oraz naruszają prawa majątkowe i wizerunkowe nie tylko przedsiębiorstwa spółki, ale również prawa osobiste osób nią zarządzających”.
Zarząd spółki zleci, w trybie pilnym wyspecjalizowanym doradcom finansowym i prawnym szczegółowe zbadanie podnoszonych przez „Puls Biznesu” zarzutów, a o wynikach audytu poinformuje opinię publiczną oraz organ właścicielski.
Jak wskazano w oświadczeniu, N4 Innovation Sp. z o.o. „wystąpi także na drogę sądową przeciwko wydawnictwu i autorowi artykułów, o odszkodowanie z tytułu naruszenia dóbr majątkowych, spowodowanych opartymi na nieprawdziwych informacjach publikacjami”.
Wchłonięcie NASK SA
Warto wspomnieć, że NASK-PIB poszukuje wykonawcy, który na podstawie umowy zajmie się doradztwem w obszarze optymalizacji działalności spółki zależnej NASK S.A. Zostanie on wyłoniony na podstawie otwartego przetargu.
Jak wynika z przedstawionej dokumentacji, NASK-PIB, poza dokonaniem optymalizacji spółki, rozważa w tym zakresie także „scenariusz przeniesienia do NASK-PIB zorganizowanej części przedsiębiorstwa NASK S.A.” wraz z pracownikami. Proces ten może skutkować całkowitą inkorporacją spółki lub ewentualnie restrukturyzacją jej działalności, by zwiększyć jej rentowność i konkurencyjność. W związku z tym, NASK-PIB zamierza wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalisty, który ma zostać wybrany w drodze przetargu.
Postępowanie zostało podzielone na dwie fazy. Jedna z nich dotyczy przeprowadzenia badania due diligence NASK SA za okres 2018-2020 roku, a także do dnia opracowania raportu; stworzenia raportu z tego badania i przygotowanie rekomendacji w odniesieniu do sposobu optymalizacji NASK SA i NASK-PIB.
Druga faza ma objąć doradztwo w zakresie implementacji określonego przez zamawiającego sposobu optymalizacji spółki jako zamówienia realizowanego na podstawie kolejnych umów wykonawczych, w zależności od potrzeb zamawiającego i wyników przeprowadzonego badania due diligence.
Zapytany przez CyberDefence24.pl o sprawę Bartosz Loba, odpowiedzialny za komunikację w NASK - podkreślił, że na obecnym etapie trudno przewidywać kierunki rozwoju i ewentualne zmiany strukturalne, dotyczące spółek zależnych. „Przyjęty tryb prac i analiz ma być pomocny w optymalizacji funkcjonowania podmiotów w Grupie NASK” – zaznaczył.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.