Reklama

Polityka i prawo

Smart TV narzędziem inwigilacji?

Fot. Pxfuel/CC0
Fot. Pxfuel/CC0

Nowoczesne telewizory zbierają dane głosowe oraz materiały wideo, które mogą stać się elementem kampanii cyberszpiegowskich. W przypadku złośliwych działań wbudowane mikrofony oraz kamery stanowią zagrożenie dla prywatności użytkowników i ich otoczenia. Ryzyko związane z inwigilacją za pomocą „Smart TV” jest takie samo, jak w przypadku telefonów lub innych inteligentnych urządzeń.

Arseniy Shcheltsin, CEO rosyjskiej firmy Digital Platforms, podkreślił w rozmowie z agencją Prime, że nowoczesne telewizory mogą „w sposób ciągły” zbierać dane na temat użytkowników i ich otoczenia. Mowa tu przede wszystkim o nagrywaniu dźwięków oraz materiałów wideo.

Wynika to z faktu, że telewizory typu „smart” posiadają wbudowane mikrofony i kamery, aby mogły sprawnie działać i w pełni wykorzystywać swoje funkcje, na przykład obierać polecenia głosowe czy odczytywać ruchy gestów. Tego typu urządzenia są z reguły integralną częścią nowoczesnych „Smart TV” i warunkują ich skuteczne działanie.

„Pliki głosowe można przesyłać na serwer producenta w celu ulepszenia funkcji głosowych” – wskazał Arseniy Shcheltsin. „Jednak według informacji amerykańskich obrońców praw człowieka służby wywiadowcze niektórych państw używają oprogramowania do szpiegowania ludzi na całym świecie za pośrednictwem inteligentnych telewizorów” – alarmuje ekspert.

Większość producentów inteligentnych telewizorów monitoruje bezpieczeństwo swoich produktów, lecz nie da się w pełni uniknąć zagrożenia, jakie występuje w sieci. „Smart TV może stać się celem cyberataku tak samo, jak komputer lub inne urządzenie” – podsumował Arseniy Shcheltsin w rozmowie z agencją Prime.

Komentarze