Reklama

Polityka i prawo

usa rząd DHS

Skradziono wrażliwe dane rządu USA. Jest wyrok

Sprawcy kradzieży wrażliwych danych rządowych USA zostali skazani. Pozyskane informacje trafiły do Indii. Obejmują m.in. dane 200 tys. pracowników federalnych. 

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o skazaniu trzech byłych pracowników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) za kradzież zastrzeżonego oprogramowania i wrażliwych danych rządu. Sprawcom zarzucono, że pozyskane zasoby chcieli wykorzystać w „przedsięwzięciu komercyjnym”. 

Czytaj też

Reklama

Skazani za kradzież

Skazanymi są Charles K. Edwards (63 lata), Sonal Patel (49) oraz Murali Y. Venkata (58). Pierwszy z nich w styczniu 2022 r. przyznał się do udziału w kradzieży mienia rządowego oraz „oszukania Stanów Zjednoczonych”. Został skazany na rok i 6 miesięcy więzienia. 

Pozostali również przyznali się do winy. 49-latek usłyszał wyrok 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu a ostatni spędzi za kartkami 4 miesiące.

Reklama

Skazani pracowali dla rządu

Z dokumentacji sądowej wynika, że Charles K. Edwards pełnił obowiązki generalnego inspektora w biurze DHS. Z kolei Sonal Patel i Murali Y. Venkata pracowali w dziale informatycznym tego biura.

Wrażliwe dane USA

Sprawcy zorganizowali spisek mający na celu kradzież oprogramowania i bazy danych, obejmującą wrażliwe informacje dla organów ścigania. Zawierała m.in. dane osobowe ponad 200 tys. pracowników federalnych.

Reklama

Dane trafiły do Indii

Jak ustalono w czasie śledztwa, wspomniane zasoby chcieli wykorzystać do stworzenia komercyjnego oprogramowania, które miało być z czasem zaoferowane agencjom rządowym. W ramach procederu skradzione oprogramowanie i dane skazani ujawnili twórcom oprogramowania z Indii w celu opracowania podobnego rozwiązania.

„Gdy Murali Y. Venkata dowiedział się o prowadzonym dochodzeniu, usunął obciążające go SMS-y oraz inne wiadomości, utrudniając śledztwo” – wskazuje Departament Sprawiedliwości USA.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama