Reklama

Polityka i prawo

Skradziono wrażliwe dane rządu USA. Jest wyrok

usa rząd DHS
Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA
Autor. Isriya Paireepairit/Flickr/CC BY-NC 2.0 DEED

Sprawcy kradzieży wrażliwych danych rządowych USA zostali skazani. Pozyskane informacje trafiły do Indii. Obejmują m.in. dane 200 tys. pracowników federalnych. 

Departament Sprawiedliwości USA poinformował o skazaniu trzech byłych pracowników Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) za kradzież zastrzeżonego oprogramowania i wrażliwych danych rządu. Sprawcom zarzucono, że pozyskane zasoby chcieli wykorzystać w „przedsięwzięciu komercyjnym”. 

Czytaj też

Reklama

Skazani za kradzież

Skazanymi są Charles K. Edwards (63 lata), Sonal Patel (49) oraz Murali Y. Venkata (58). Pierwszy z nich w styczniu 2022 r. przyznał się do udziału w kradzieży mienia rządowego oraz „oszukania Stanów Zjednoczonych”. Został skazany na rok i 6 miesięcy więzienia. 

Pozostali również przyznali się do winy. 49-latek usłyszał wyrok 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu a ostatni spędzi za kartkami 4 miesiące.

Reklama

Skazani pracowali dla rządu

Z dokumentacji sądowej wynika, że Charles K. Edwards pełnił obowiązki generalnego inspektora w biurze DHS. Z kolei Sonal Patel i Murali Y. Venkata pracowali w dziale informatycznym tego biura.

Wrażliwe dane USA

Sprawcy zorganizowali spisek mający na celu kradzież oprogramowania i bazy danych, obejmującą wrażliwe informacje dla organów ścigania. Zawierała m.in. dane osobowe ponad 200 tys. pracowników federalnych.

Reklama

Dane trafiły do Indii

Jak ustalono w czasie śledztwa, wspomniane zasoby chcieli wykorzystać do stworzenia komercyjnego oprogramowania, które miało być z czasem zaoferowane agencjom rządowym. W ramach procederu skradzione oprogramowanie i dane skazani ujawnili twórcom oprogramowania z Indii w celu opracowania podobnego rozwiązania.

„Gdy Murali Y. Venkata dowiedział się o prowadzonym dochodzeniu, usunął obciążające go SMS-y oraz inne wiadomości, utrudniając śledztwo” – wskazuje Departament Sprawiedliwości USA.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze