Reklama

Polityka i prawo

Rząd chce przeciwdziałać cyberzagrożeniom. Stopień alarmowy przedłużony

Autor. Jack Zalium/Flickr/CC BY-NC 2.0 /Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Trzeci stopień alarmowy (w czterostopniowej skali) CHARLIE-CRP, odnoszący się do ryzyka w cyberprzestrzeni, został kolejny raz przedłużony. Teraz ma obowiązywać co najmniej do 15 maja br. 

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oficjalnie poinformowało o przedłużeniu CHARLIE-CRP w piątkowy wieczór. Odbyło się na podstawie zarządzenia premiera. Ma to pomóc w „przeciwdziałaniu zagrożeniom w cyberprzestrzeni". 

Reklama
Autor. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter
Reklama

Ponadto, przedłużono również drugi stopień alarmowy BRAVO (w czterostopniowej skali), co jest związane z sytuacją geopolityczną (wojna w Ukrainie). 

Czytaj też

CHARLIE-CRP. Co oznacza?

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP, po wprowadzeniu stopnia CHARLIE-CRP organy administracji publicznej oraz służby i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym są zobowiązane do m.in. prowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów; przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku; przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Wszystkie niepokojące bądź też innego rodzaju nietypowe sytuacje i/lub zagrożenia należy zgłaszać odpowiednim służbom. Można to zrobić za pomocą numeru alarmowego 112. Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. 

Objaśnienie wszystkich stopni alarmowych CRP można znaleść w materiale: Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama