Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Stopień alarmowy CHARLIE–CRP przedłużony. Do kiedy?

Fot. Martin Abegglen/Flickr/CC BY-SA 2.0 / Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Na podstawie decyzji premiera Mateusza Morawieckiego III stopień alarmowy CRP - CHARLIE–CRP - został kolejny raz przedłużony. Ma to związek z sytuacją w Ukrainie i działaniami Rosji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) oficjalnie przekazało, że szef rządu podpisał zarządzenie, na mocy którego przedłożony został okres obowiązywania nie tylko CHARLIE–CRP, ale także drugiego stopnia alarmowego BRAVO.

"Wprowadzone stopnie obowiązują na terytorium całego kraju do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59" - wskazuje RCB.

Czytaj też

Co oznacza CHARLIE-CRP?

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP, po wprowadzeniu stopnia CHARLIE-CRP organy administracji publicznej oraz służby i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym są zobowiązane do m.in. prowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów; przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku; przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało ostatnio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Fot. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP)/Twitter

Objaśnienie wszystkich stopni alarmowych CRP można znaleść w materiale: Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze