Polityka i prawo
Rząd chce chronić medyków przed hejtem. Powstał projekt przepisów
Rząd przygotował projekt przepisów, który ma na celu walkę z hejtem wobec medyków. Na podstawie przepisów nałożony zostanie na dystrybutora takiej treści obowiązek podjęcia stosownej reakcji. W przypadku zaniechania realizacji zgłoszenia posypią się kary „proporcjonalne do prowadzonej działalności” – poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, w rozmowie z Money.pl.
W rozmowie z Money.pl minister jednoznacznie podkreślił, że osobom pracującym w służbie zdrowie „należy się ochrona przed hejtem”. W związku z tym przygotowano projekt regulacji, umożliwiającej zgłaszanie tego typu naruszeń. „Chcemy go zaprezentować podczas prac prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości” – zaznaczył.
Jak wyjaśnił minister, wszelkie nienaukowe, obraźliwe treści będą mogły być zgłaszane platformom internetowym przez niezależne zawodowe instytucje naukowe. Na podstawie przepisów nałożony zostanie na dystrybutora takiej treści obowiązek podjęcia stosownej reakcji. W przypadku zaniechania realizacji zgłoszenia posypią się kary „proporcjonalne do prowadzonej działalności”.
Nowe dowody to bezpieczeństwo
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podczas rozmowy z Money.pl odniósł się także do kwestii nowych dowodów osobistych. Zaznaczył, że nowością jest druga cecha biometryczna, która podniesie bezpieczeństwo właścicieli dokumentów.
Jeśli chodzi o proces ich wymiany, minister wskazał, że wszystko odbywa się jak do tej pory, czyli w momencie wygaśnięcia ważności poprzedniego dowodu. Wdrożenie testowe nowych dokumentów ustalano na 7 listopada br., z kolei dla obywateli dzień później.
Zachęcam, aby aktywować w dowodzie warstwę elektroniczną. To usługa, dzięki której można w bezpieczny sposób np. podpisać dokument.
Ustawa o KSC. Proces nabiera tempa
Podczas konferencji Cyber24Day, organizowanej przez naszą redakcję, minister Cieszyński podzielił się informacją, że najnowsza wersja projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa trafiła do Komitetu Rady ds. ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.
Dzisiaj najbardziej aktualna wersja ustawy o #KSC trafi do Komitetu Bezpieczeństwa i Obronności - wskazał @jciesz z @CyfryzacjaKPRM podczas otwarcia #Cyber24Day. #LetsCyberTogether pic.twitter.com/nNjwHwItnA
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) October 12, 2021
Jak zaznaczył w trakcie swojego przemówienia, kluczową zmianą jest powołanie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, wprowadzenie jednolitej siatki wynagrodzeń dla ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem w instytucjach publicznych. „To oczekiwana, ważna zmiana” – wskazał w wywiadzie dla naszego portalu.
Chcemy, aby środki na inwestycje i ludzi były dostępne we wszystkich instytucjach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo w #Polska. Chcemy, aby specjaliści dobrze zarabiali - mówi @jciesz z @CyfryzacjaKPRM. | #Cyber24Day #LetsCyberTogether
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) October 12, 2021
Fundusz to pół miliarda złotych na inwestycje, które będą realizowane w jednostkach, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo w Polsce. „NASK, służby, policja, każdy będzie mógł o te środki wystąpić. Siłą rzeczy to tematy, które lubią ciszę i o szczegółach będziemy mogli mówić wtedy, kiedy będą zrealizowane konkretne inwestycje” – zadeklarował minister na łamach naszego portalu.
Polskie państwo ma prawo i obowiązek bronić swoich obywateli. Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach i miesiącach pokażemy narzędzia na miarę trzeciej dekady XXI wieku.
Minister wskazał również, że po ustaniu procesu związanego z nowelizacją ustawy o KSC, rząd zajmie się mechanizmami współpracy na linii biznes-państwo. Wynika to z faktu, że – zdaniem Janusza Cieszyńskiego – „wojna w cyberprzestrzeni trwa cały czas” i „musimy być tego świadomi”.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.