Polityka i prawo
8 listopada ruszy możliwość składania wniosków o dowody osobiste z warstwą biometryczną
8 listopada br. ruszy możliwość składania wniosków o dowody osobiste z warstwą biometryczną - ogłosili Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, oraz Paweł Szefernaker, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Ministrowie Janusz Cieszyński i Paweł Szefernaker, podczas konferencji w Otwocku, oświadczyli, że od 8 listopada br. Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. „Odpowiednie rozwiązania techniczne zostaną wdrożone dzień wcześniej” - podkreślili.
Jak zadeklarował sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM, niezbędne skanery odcisków palców trafiły już do gmin. „Zależy nam, aby samorządowcy mieli pewność, że ten sprzęt funkcjonuje dokładnie tak, jak powinien funkcjonować, aby nie było żadnych problemów z obsługą obywateli” - wskazał.
Na ten moment prowadzone są testy wspomnianych skanerów. Zgodnie z deklaracjami rządu, urządzenia do skanowania odcisków palców gwarantują pełne bezpieczeństwo.
Na okres 10 lat
Z kolei jak dodał Paweł Szefernaker MSWiA, rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów unijnych regulacji.
„Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów – obywatele są więc przyzwyczajeni do tej procedury” - wyjaśnił sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawiciel resortu zaznaczył, że okres ważności dowodu wyniesie 10 lat dla osób powyżej 12 roku życia. Z kolei w przypadku młodszych obywateli dokument będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.