Reklama

Polityka i prawo

Rosyjskie „oko” na Łotwę. Agresywne operacje cyberszpiegowskie

Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC 4.0

Rosyjscy hakerzy, działający na zlecenie Kremla od dłuższego czasu prowadzą agresywne operacje cyberszpiegowskie wymierzone w instytucje państwowe Łotwy oraz sektor prywatny. Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) apeluje o rozsądek i rozwagę w sieci, a także niebagatelizowanie wytycznych dotyczących cyberbezpieczeństwa.

Monitorując działania w cyberprzestrzeni, VDD zaobserwowało wiele wrogich operacji wymierzonych w Łotwę, w tym kampanie cyberprzestępcze wspierane przez podmioty państwowe – donosi serwis The Baltic Times. Analiza incydentów wykazała, że cyberszpiedzy dokładnie sprawdzają swój cel przed zainfekowaniem go złośliwym oprogramowaniem.

VDD podkreśla, że hakerzy są zainteresowani przede wszystkim instytucjami rządowymi, infrastrukturą krytyczną oraz obiektami o znaczeniu strategicznym. Jak informuje The Baltic Times, grupy cyberprzestępcze działające na zlecenie państwa, ukierunkowały swoje działania przede wszystkim na dostawców usług ICT. 

Łotewskie służby we współpracy z CERT.LV oraz partnerami międzynarodowymi wykryły w ubiegłym roku szereg incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Prowadzone dochodzenia wskazują, że zarówno dostawcy ICT, jak i pojedynczy użytkownicy często byli lekkomyślni i nie przywiązywali odpowiedniej wagi do kwestii cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu hakerzy w łatwy sposób mogli złamać zabezpieczenia i wykraść wrażliwe dane, a także infekować urządzenia złośliwym oprogramowaniem, w tym ransomware – wskazuje The Baltic Times.

Łotewskie organy podejmują liczne działania mające na celu ograniczenie zagrożenia ze strony podmiotów państwowych, w tym Rosji. Jak czytamy na oficjalnej stronie Państwowej Służby Bezpieczeństwa, w dniu 17 lutego bieżącego roku VDD zwróciło się do prokuratury o wszczęcie postępowania karnego przeciwko obywatelowi łotewskiemu o próbę zrekrutowania urzędników Służby do grupy szpiegowskiej działającej na zlecenie Kremla.

Łotysz, działający na rzecz rosyjskiego wywiadu, starał się zwerbować urzędników do zbierania i przekazywania zagranicznej komórce niejawnych informacji, w tym między innymi danych urzędowych. Postępowanie przeciwko oskarżonemu zostało wszczęte już w lipcu 2019 roku. W wyniku prowadzonego dochodzenia zebrano mocne dowody, które potwierdzają jego winę. „Zebrane materiały zostały przekazane prokuraturze” – czytamy na oficjalnej stronie Państwowej Służby Bezpieczeństwa Łotwy.

Reklama

Komentarze

    Reklama