Reklama

Polityka i prawo

Rosyjski regulator kontroluje Apple

Fot. Axelle b/Publicdomainpictures.net
Fot. Axelle b/Publicdomainpictures.net

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu Roskomnadzor zaczyna od piątku kontrolę Apple, by sprawdzić, czy firma przestrzega wymogu lokalizacji danych użytkowników na terenie Rosji. Wcześniej regulator wyraził pretensje pod adresem Twittera i Facebooka.

Kontrola, która będzie trwała do końca lutego, dotyczy podmiotu prawnego Apple w Rosji - spółki Apple Rus z siedzibą w Moskwie. Roskomnadzor (służba nadzoru w sferze łączności) poinformował, że będzie badał dokumentację Apple. Regulator wyjaśnił, że od końca grudnia 2018 roku Apple został wniesiony do oficjalnego rejestru operatorów danych osobowych. Również w grudniu Apple oficjalnie powiadomił Roskomnadzor o lokalizacji danych w Rosji.

Przy czym, jak wyjaśnił rzecznik Roskomnadzoru Wadim Ampiełonski, firma Apple Rus lokalizowała dane użytkowników w Rosji już w 2015 roku.

Rosyjski regulator obecnie prowadzi także kontrolę wobec firm Burger King i Procter&Gamble dotyczącą lokalizacji danych. W ostatnim czasie wszczął postępowanie administracyjne wobec Twittera i Facebooka, zarzucając im, że nie przestrzegają przepisów w tej sferze.

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując bazy danych znajdujące się na terytorium tego kraju. Jest to kolejny krok na drodze zwiększania kontroli nad Internetem przez państw. Trend ten został zapoczątkowany masowymi protestami przeciwko władzy w 2011 roku.

AK/PAP

Komentarze