Reklama

Polityka i prawo

Rosyjska dezinformacja na Ukrainie. Kampania wykorzystująca pandemię COVID-19

Fot. fernandozhiminaicela/Pixabay
Fot. fernandozhiminaicela/Pixabay

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zidentyfikowała farmę botów propagujących fikcyjne wiadomości na temat sytuacji w kraju w związku z pandemią koronawirusa. Treść fake newsów namawiała Ukraińców do obalenia ładu konstytucyjnego. SBU wskazuje, że farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji.

SBU wyjaśniła, że farma, wykorzystując fałszywe dane osobowe, utworzyła i zarządzała kontami użytkowników w mediach społecznościowych, które miały wyglądać jak profile obywateli Ukrainy. Stworzono ponad 5 tys. botów - sprecyzowano.

Oprócz nieprawdziwych informacji dotyczących sytuacji na Ukrainie w związku z pandemią koronawirusa, zamieszczano też wpisy, w których wzywano do siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego i przejęcia władzy - dodała SBU w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Sprzęt i specjalne oprogramowanie nabyto poprzez zabronione na Ukrainie rosyjskie pozabankowe systemy płatnicze - podkreśliła SBU. Wykorzystywano także karty SIM ukraińskich operatorów i serwery proxy. Sprzęt skonfiskowano, a w sprawie wszczęto śledztwo.

To już druga farma botów kierowana z Rosji wykryta w ostatnim czasie na Ukrainie - podkreśliła SBU. 

Źródło:PAP

Komentarze